Az egyházak felelőssége
A Közép-európai Egyetemen (CEU) rendezték meg a napokban A történelmi egyházak és a holokauszt Csehszlovákiában, Magyarországon és Romániában 1920–1945 között című konferenciát, amelyet a Civitas Europica Centralis Alapítvány (CEC) és a CEU Zsidó Tanulmányok programja szervezett. A tudósok azt elemezték: Kelet-Közép-Európa társadalmaiban, egyes térségeiben hogyan alakult az egyházak szerepe abban a folyamatban, amelynek végállomása Auschwitz, Birkenau és a többi náci haláltábor volt.
Törzsök Erika szociológus, a CEC elnöke szerint a mostani ezredforduló idején úgy tűnt, a különböző országokban megpróbálnak szembenézni a múlttal, de a társadalmak többsége mégiscsak az elhallgatást választotta. Komoróczy Géza szavai arról, hogy csak „a tudott és elbeszélt történelem” létezik, különösen igazak az antiszemitizmus és a holokauszt történetére. Márpedig a társadalmi szembenézés kezdete az, ha önmagunk tetteivel szembesülünk.
Azt is hangsúlyozta a konferencián Törzsök Erika: a történelem ismétli önmagát, és az idegengyűlölet ma ismét mindennapos.
– A szereplők pedig kezdenek kísértetiesen hasonlóan viselkedni, mint a két világháború között. Az egyházak pedig jobb esetben hallgatnak. Ferenc pápa szavai ide csak nagyon szűrten érkeznek – jegyezte meg a szociológus.
(A konferenciáról részletesen olvashatnak a 168óra.hu-n.)