Az amszterdami olimpikon
Dr. Mező Ferenc klasszikafilológus, reálgimnáziumi tanár ötévnyi munkával világraszóló sporttörténeti művet írt az olimpiákról. Szerzői előszavát idézve: „Időmet, erőmet az egyetemes és a hazai művelődéstörténelmünk egyik jelentős részének tanulmányozására fordítom, más szóval megkísérlem összeállítani a magyar és az ókori testedzés történelmét.” A mű az 1928-as amszterdami nyári olimpiai játékok évében készült el. És mivel az olimpiai játékok szervezői irodalmi versenyt is hirdettek, dr. Mező Ferenc benyújtotta művét, amellyel első helyezést ért el.
Dr. Vadas Gyulát, az akkori magyar sportsajtó kiválóságát idézve: „A zsűri tagjai el voltak ragadtatva a Mező dr. pályaművétől. Azt mondták, hogy ilyen alapos munka még sehol a világon nem jelent meg, jobban megírta az olimpiád történetét, mint a görögök, akiknek földje termette az első babérágakat, mint a franciák, akik felújították ezeket, mint az angolok, akiknek British Museumuk van, vagy mint az alapos németek és a többi náció.”
A munkát a győzelem után az Országos Testnevelési Tanács 1929-ben Budapesten kiadta Az Olympiai Játékok Története című, igényes kiállítású könyvben. Gróf Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszter előszavában ezt írta: „Ez a könyv a magyar név kettős dicsérete. Szerzője szellemi tornán győzött vele, és a győzelem nyomán először szökött fel az amsterdami stadion árbocára a háromszínű lobogó.”
A könyv élvezetes stílusban megírt, igényes szakmai mű. Bemutatja az olvasónak az antik olimpiai játékok mesés helyszíneit (Olympia, Kronosz-hegy), a küzdőtereket, a stadionokat, a versenyrendezés szabályait, sőt, a különféle versenyszámok győzteseit is, időszámításunk előtt 776-tól egészen időszámításunk szerinti 393-ig. A könyvet 123 kép és térkép illusztrálja. Tárgymutatója 840, névmutatója 865 címszót tartalmaz. A forrásművek listája pedig 117, jórészt latin, görög, francia, angol és német nyelven megjelent forrásmű pontos bibliográfiáját mutatja be.
Kíváncsi vagyok arra, hogy dr. Schmitt Pál említette-e kisdoktori értekezésében dr. Mező Ferenc e remekművét. Hiszen az ókori olimpiákból nőttek ki az újkoriak! Ha ez a didaktikai szempont mégsem érvényesült, említette-e dr. Mező Ferencet mint magyar irodalmi olimpikont, hiszen az amszterdami a kilencedik volt az újkori olimpiai játékok történetében.
G.-Tóth László
E-mail