Az Állami Számvevőszék felmérése szerint egész jól élnek a magyarországi tanárok
Mindezt akkor, amikor a tanárok az alacsony fizetésük miatt sztrájkolnak.
Frissítés: cikkünk megjelenése után az Állami Számvevőszék az alábbi helyreigazítást küldte szerkesztőségünknek.
"A cikk az ÁSZ tevékenységét, elemzését megtévesztésre alkalmas tényállításokkal és hamis/tényszerűtlen szövegkörnyezetben bemutató kijelentéseivel szemben a tények:
▪ A cikkben hivatkozott, „A tanárok pénzügyi kultúrájának felmérése” tárgyú T/558 sorszámú elemzés (a továbbiakban: elemzés) elkészítésében az Állami Számvevőszéken kívül, további nyolc, kutatásban résztvevő szervezet működött közre. Az elemzés rögzíti, hogy az a Pénziránytű Alapítvány, a Budapesti Metropolitan Egyetem, a Gál Ferenc Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, az OTP Fáy András Alapítvány, az Econventio Kerekasztal Közhasznú Egyesület, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és az Állami Számvevőszék közös kutatásán, pénzügyi kultúrával kapcsolatos felmérésén alapul. A cikk címében és tartalmi részében foglalt valótlan állításokkal szemben az Állami Számvevőszék és a résztvevő szervezetek közös kutatása egy pénzügyi kultúrával kapcsolatos felmérés volt, amely a különböző szakon végzett pedagógusok pénzügyi ismereteinek, attitűdjeinek, magabiztosságának, viselkedésének és motivációinak feltárására irányult és általánosságban nem a tanárok anyagi helyzetét vizsgálta. Az elemzés rögzíti, hogy kutatás részeként a pedagógusok anyagi helyzetét „a megtakarítási lehetőségen, illetve szokásokon keresztül közelítette meg” (elemzés 14. o.). Az elemzés vezetői összefoglalójában rögzíti, hogy a felmérés kapcsán „másik fontos eredmény, hogy bár a tanári átlagfizetés köztudottan alacsony, mégis a megkérdezettek 86%-ának van megtakarítása” (elemzés 5.o.).
▪ Az elemzés megállapításai kérdőíves felmérés eredményein alapulnak. A kérdőíves felmérés több mint 700 pedagógus önkéntes, anonim részvételével történt. Az elemzés már a vezetői összefoglaló részében rögzíti, hogy „az oktatókra vonatkozó kutatás hiánypótló jellegét az is mutatja, hogy az eredmények a feltételezettnél magasabb szintű pénzügyi tudatosságot jeleznek, feltárva, hogy a felmérésben részt vevő tanárok pénzügyi tájékozottsága jobb, mint a felsőoktatásban, leginkább gazdasági-pénzügyi ismereteket tanuló hallgatóké”. (elemzés 5. o.) Aki elolvasta az elemzést, annak a számára egyértelmű, hogy a tanárok olyan példaértékű, magas szintű pénzügyi tájékozottsággal és tudással rendelkeznek, amelyre érdemes építeni az oktatásban. Mindezekről a cikk szintén elmulaszt beszámolni, amely a hiteles és pontos tájékoztatáshoz való alapelvi követelményt sérti."
A tanárok pénzügyi kultúrájáról tett közzé felmérést az Állami Számvevőszék (ÁSZ) márciusban, amelyben a többi között megpróbálták felmérni a válaszadó tanárok anyagi helyzetét is – írta a Népszava.
Az ÁSZ felmérésben összesen 752 pedagógust kérdeztek, akik közül 705-en adtak „érvényes válaszokat” a 21 kérdésre. Eszerint a megkérdezettek 86%-a rendelkezik valamilyen megtakarítással, amit „rendkívül jó aránynak” könyveltek el a felmérés készítői. Ezen belül pedig 75,32 százalék tud félretennyi valamennyit minden hónapban. Akik pedig nem tudnak spórolni, azok alacsony jövedelmükkel, gyermekeik nevelési költségével, illetve idős szüleik támogatásával indokolták a spórolt pénz hiányát.
A megtakarításokat – amelynek átlagos összegét nem ismerni – leginkább folyószámlán tartják. A jelentés kitér rá, hogy a folyószámlán tartott megtakarítások viszont az alacsony kamat és a kezelési költség miatt veszítenek értékükből. A kutatás szerintük azért volt fontos a pénzügyi kultúra fejlesztése szempontjából, mert a pedagógusuk tudása és viselkedése jelentős hatással van az általuk oktatott tanulók pénzügyi tudatosságára. A hivatalos cél az volt, hogy felmérjék a különböző szakokon végzett tanárok ismeretei, attitűdje, viselkedése és motivációi közötti különbségeket.
A Népszava hozzáteszi, hogy a jelentésben nem szerepel, hogy ma Magyarországon a pályakezdő állami oktatásban elhelyezkedő tanárok bruttó 219 ezer forintot (a 15 ezres pótlékkal együtt nettó 160 ezret) vihetnek haza havonta, ami éppen megegyezik egy szakmunkás minimálbérével.
(Kiemelt kép: Üljünk ki a Tanárainkért! – szolidaritás a Tanársztrájkkal című tüntetés a Kossuth téren 2022. március 18-án. fotó: Ladóczki Balázs / 168.hu)