Az adatvédelmi hatóság bírálja az Alaptörvény új közpénz fogalmát

A kormány nem kérte ki a hatóság véleményét, ugyanis akkor felhívták volna a figyelmet arra, hogy az új megfogalmazás nemhogy nem lesz képes megszüntetni a jogértelmezési hibákat, hanem újabb zavarokhoz vezethet.

2021. április 13., 20:56

Szerző:

Ahogy arról korábban beszámoltunk, az Országgyűlés még decemberben fogadta el az Alaptörvény kilencedik módosítását, amely változtatásai közül a legnagyobb visszhangot egyértelműen a családdefiníció megfogalmazása, vagyis hogy "az anya nő, az apa férfi" jelentette. 

Ugyanakkor a 134 igen, 45 nem szavazattal elfogadott alaptörvény-módosításban a közpénz fogalmát is módosította a kormányzat, amelynek értelmében az állami vállalatok és az állami alapítványok gazdálkodása nem minősül közpénzkezelésnek. A Transparency International ügyvivő igazgatója szerint ez a módosítás újabb korrupciós kockázatokat jelent.

A pontos definíció így hangzik: ”közpénz az állam bevétele, kiadása és követelése”. A közpénz fogalmának alkotmányban történő rögzítésével az indoklás szerint az volt a cél, hogy egységes gyakorlatot alakítsanak ki az alkotmányos szerveknél. "A javaslat egyértelműen, világosan és az állami működés egészét átfogóan definiálja a közpénz fogalmát, mely az átlátható közpénz felhasználás garanciája. A közpénzfogalom valamennyi alkotmányos, állami és önkormányzati szervre, állami és önkormányzati intézményre kiterjed" - olvasható a hivatalos indoklásban.

Csakhogy a Péterfalvi Attila által vezetett Adatvédelmi Hivatal álláspontja szerint az új definíció az orvosolni kívánt jogértelmezési hiányosságokat, következetlenségeket nemhogy megszüntetni nem lesz képes, hanem újabb jogértelmezési zavarokhoz vezethet - derül ki a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) által a napokban kiadott 2020-as beszámolójából

Ebben azt is kiemelik, hogy a kormányzat nem folytatott konzultációt a hivatallal a közpénz fogalmának módosításáról, ekkor ugyanis felhívták volna a figyelmet a hiányosságokra.

Az adatvédelmi hatóság szerint helyesebb lenne a közpénzből, állami vagyonból történő részesedés esetén a jogalkotásban is egyfajta differenciálást alkalmazni. 

"A közérdekű adatok mellett a közérdekből nyilvános adatok fogalmának az Alaptörvénybe iktatásával már törvényi szinten rendezhető lenne az is, hogy pontosan mely adatkörök, adattípusok tekintetében kötelező a nyilvánosság biztosítása." Ez szerintük javítaná a piaci körülmények között működő állami tulajdonú cégek versenyképességét - tiszta és egyértelmű helyzetet teremtve a jogalkalmazók számára a jogosultságok és kötelezettségek terén egyaránt.

"A NAIH változatlanul fenntartja és a továbbiakban is alkalmazni fogja korábbi, a közpénz-felhasználás nyilvánosságával kapcsolatos állásfoglalásait" - olvasható a hivatal 2020-as, több mint kétszáz oldalas beszámolójában.

(Kiemelt kép: Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke 2017. október 20-án. Fotó: MTI | Bruzák Noémi)

 

Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent – tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Ez minden idők harmadik legalacsonyabb értéke, aminek meg is látszik az eredménye: egy városnyi lélekszámmal lett kevesebb Magyarország.