Átverték a lakókat a vízóracserével
Egy csepeli társasházban 2009-ben egy vállalkozás kedvezményes mellékmérőcserét ajánlott a lakóknak. A kedvező ár és az, hogy az ajánlat szerint a kft. az ehhez kapcsolódó adminisztrációt is elvégzik, sokakat arra ösztönzött, hogy velük végeztessék el a munkát. Idén a lakástulajdonosok levelet kaptak a vízműtől: gondoskodjanak a vízórák cseréjéről, mert év végén letelik a merők hitelességi ideje, a nyolc év.
Egy olvasónk kereste meg lapunkat azzal: a napokban meglepődve olvasták a lakók a Fővárosi Vízművek Zrt. levelét, amelyben arról tájékoztatták őket, hogy a lakás-mellékvízmérőik hitelessége ez év végén lejár. A két és négy vízórás lakásokban ugyanakkor nem minden vízóra szorul most cserére, noha annak idején egyszerre szerelték be az összeset. Mint kiderült: a cserét végző cég részben 2008-as, részben 2009-es gyártási idejű és hitelesítési dátummal rendelkező mérőket szerelt fel, vegyesen. A lakók azt hitték, a üzembe helyezés évétől számított nyolc évig nem kell ilyen költséggel számolniuk, ám csalódniuk kellett. A vízművek közölte velük: ők nem tehetnek semmit: a hitelesítés dátumától számítják a nyolc évet.
Volt olyan lakástulajdonos, aki a kormányban bízott. Emlékezett rá, hogy 2014-ben, a kampányhajrában Németh Szilárd „rezsibiztos” arról beszélt: a kormány ingyenessé teszi a mérőórákkal kapcsolatos összes költséget. A szavakat azonban nem követték tettek: a bejelentett változás a Magyar Közlönybe nem került be, így a 2013-as, 58. számú, vízközműveket érintő kormányrendelet maradt életben. Eszerint a főmérők cseréje ingyenes, a mellékmérőkért azonban továbbra is a tulajdonosoknak kell fizetniük. A kormány számításai szerint a mellékmérők költségeinek átvállalása 60 milliárd forinttal terhelné meg a büdzsét.
A cég, amely a csepeli társasházban a munkát végezte, ma is létezik. A felháborodott lakók a rájuk sózott régi merők miatt a fogyasztóvédelemhez fordulnak, és pert fontolgatnak.