Átnevezhetik a váci Hóman Bálint utat
A váci önkormányzat Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottsága február 9-i ülésén nem szavazta meg azt az ellenzéki beterjesztést, hogy – az elmúlt időszak közéleti botrányai után – nevezzék át a településen található Hóman Bálint utat.
A Tett és Védelem Alapítvány (TEV) már tavaly decemberben az ügyészséghez és a Pest Megyei Kormányhivatalhoz fordult a váci Hóman Bálint út nevének megváltoztatása ügyében. A TEV, bejelentése nyomán, szerdán kapta kézhez a Pest Megyei Kormányhivatal tájékoztatását, ami arról szól, hogy a kormányhivatal felszólította jogkövető magatartásra a váci önkormányzatot a Hóman út elnevezésével kapcsolatban. A hatályos jogszabályok szerint ugyanis közterület nem viselheti olyan személy nevét, aki 20. századi önkényuralmi rendszerek megalapozásában vagy kiépítésében vett részt.
Bodnár Dániel, a TEV kuratóriumának elnöke a 168 Óra Online-nak elmondta, jogértelmezésük – miszerint az utat át kell nevezni – fedésben van a hatályos jogszabályok tartalmával és szellemével. Emellett a Pest Megyei Kormányhivatalnak – amely a törvényességi felügyeletet gyakorolja Vác Önkormányzata felett – is azonos az álláspontja.
Hogy az elnevezés megváltoztatása kötelező legyen, szükség van arra, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) állásfoglalása megszülessen abban a kérdésben, kimutatható-e és bizonyítható-e, hogy Hóman Bálint aktívan részt vett önkényuralmi rendszer megalapozásában, kiépítésében.
A Pest Megyei Kormányhivatal felszólította a váci önkormányzatot, hogy az ügyben kérjék ki az MTA állásfoglalását, a képviselő-testület ennek a felszólításnak eleget is tett, az akadémia válasza azonban még nem érkezett meg. A bizottsági ülésen az MTA állásfoglalásának hiányában szavazták le a Hóman út nevének megváltoztatására irányuló beterjesztést. Ha az MTA úgy foglal állást, hogy Hóman részt vett a fasiszta önkényuralmi rendszer megalapozásában vagy kiépítésében, akkor a váci önkormányzatnak meg kell változtatnia az út elnevezését.
Vácra kerül a Hóman-szobor?
A hét folyamán is felmerült, hogy Vácott állíthatják fel a Székesfehérváron végül nemkívánatosnak minősített Hóman-szobrot.
A Tett és Védelem Alapítvány úgy véli, a székesfehérvári ügy kapcsán a civil társadalom összefogása, a nemzetközi közösség nyomásgyakorlása és utolsó pillanatban a kormány megnyilatkozása egyértelműsítette, hogy nincs olyan közakarat, amely egy Hóman-szobor közterületen való felállítása mellett szólna.
Hozzátették: már a szobrot készíttető Hóman Bálint Alapítvány közleményében használt megfogalmazása („közterületen vagy máshol”) is jelzésértékű, eszerint a Hóman Alapítvány is bizonytalan abban, hogy van-e lehetőség a szobor felállítására.