Amit tudni akarsz a Kreszről…de eddig sosem kellett megkérdezni

2009. október 20., 15:06

Lejárt műszaki engedéllyel lehet közlekedni? (Nem.)
Mennyi idő áll rendelkezésre, a forgalmi megújítására? (6 hónap.)
Ez idő alatt állhat-e az autó a megszokott helyen, a ház előtti parkolóban? (Nem.)
Mi történik, ha mégis ott áll a jármű? (Elszállítják.)
Honnan tudhatjuk meg hova szállították? (Pár hét múlva már csak egy Internet-kapcsolat kell, és 30 percen belül megtudhatjuk.)
Van lehetőség arra, hogy mégis ott parkoljon? (Van – közterület-használati hozzájárulás.)
Az elszállított autó kiváltására mennyi idő áll rendelkezésünkre? (6 hónap)

Kerületi közterületi felügyelet kifürkészte – nem tudni hogyan -, hogy gyönyörű, magát tinédzser kora ellenére remekül tartó autómnak lejárt a forgalmija. Természetesen több mint szándékomban áll megújítani, de hát a mai válságos időkben, még nem gyűlt össze a megfelelő tőke a projekt végrehajtásához. Kinyomoztam, hogy a forgalmi engedély megújítására legalább 6 hónap áll rendelkezésemre anélkül, hogy a járművet kivonnák a forgalomból.

Ebben a tudatban gyűjtöttem szorgalmasan, hogy azt a hibát is eltűntethessem, melyet kissé szétszórt embertársam okozott, midőn belém parkolva elfelejtette otthagyni a névjegyét. Ez legalább háromszorosára növelte a költségeimet, mert az illető alapos ember lévén két panelt is behorpasztott, és ripityomra törte az index lámpám, és így, mint tudjuk, nem vizsgázhat le a jármű.

Maradt a gyűjtögetés annak biztos tudatában, hogy még bőven van időm. Addig a napig, míg megjelent egy narancssárga cédula az autó hátsó szélvédőjére biggyesztve: FELSZÓLÍTÁS. Alatta: Jármű/reklámhordozó közterületről való eltávolítására.

Az első pillanat feszültsége boldogan szállt ki belőlem, hiszen semmiféle reklámot nem hordozok. Továbbolvasva már nem igen tartotta magát ez az állapot. „A gépjármű üzemben tartója az üzemképtelenné vált járművet saját költségén köteles haladéktalanul eltávolítani a közterületről.” „…csak mellékútvonalon és legfeljebb 10 napig szabad tárolni.” Ez a Főv.Kgy. 24/2009.(V.11.) rendelete 51.§ (1) bekezdése alapján íródott, melyet megfejelt a kerület 30/2004. (VII.01.) képviselőtestületének rendeletével. 15.§ szerint üzem- és/vagy forgalomképtelen jármű többek közt, aminek nincs érvényes műszaki vizsgája.

Ez már több mint jeges zuhany. Tudnom kellett volna, elvégre benne van a Kresz-ben, de eddig még soha nem volt forgalomképtelennek nyilvánított járművem. Azonnal hívom a cetlin található számot, ami egy géphang tájékoztatása után folyamatosan szétkapcsol.

Újratervezés.

Hívom a kerületi önkormányzatot, ahol készségesen megkapom a JÓ telefonszámot.

Egy kedves ember tájékoztat, hogy valóban, ez a kerület saját rendelete ez a roncsautók ellen, de ne ijedjek meg, ez csak egy felszólítás, tulajdonképpen csak annyi, mintha szóban figyelmeztetnének, hogy lejárt a forgalmim. Megköszönöm. Tudok róla. Akkor tehát nem szállítják. Tényleg nincs mitől tartanom – így a válasz -, 30 napig nem szállítják el az autót.
A Fővárosi Közterület Felügyeletnél rákérdezek a számomra kissé zavaros dologra, miszerint jogom van 6 hónapig nem megújítani a forgalmit, de nincs jogom a házam előtt parkolni? Megtudom, hogy tényleg nem parkolhatok közterületen, és azt is, hogy sikerült egy rendelet felét megalkotni, melynek értelmében ténylegesen elszállítatható a jármű, de ez a rendelet nem ad útmutatást arra, hogy a felügyelet miből finanszírozza a járművek elszállítását, ezért ezt csak a valódi roncsautók eltüntetése esetén foganatosítják.

Nem győztek meg teljesen. Mi van, ha pont az én esetemben tesznek kivételt. Ismét hívom a kerületi felügyeletet. Kitérő, ám annál segítőkészebb kérdést kapok: nincs ismerősöm, akinek a kertjébe betehetném? Mondom nincs, és akárhogy nézem, nem tudom felszuszakolni a harmadik emeletre. Még van legalább 3 hete, hogy megújítsa a forgalmit –, hangzik a válasz.

Én azonban csak másfél hónap múlva érem el saját jól tervezett büdzsémben azt a szintet, hogy elindulhassak a szerelőhöz. Annyira megzavart ez a készséges tanácsadás, hogy elfelejtettem megkérdezni, hogy találták meg az autót nagyjából ötven egymás mellett parkoló kocsi közt. A horpadás emberi szemmagasságból nem oly feltűnő – főként, mert mindkét oldalról folyamatosan parkolnak mellette –, hogy bárkinek is szemet szúrhatna. Persze feltételezhetnénk, hogy oly kevés a szabálytalanság, hogy már csak az ilyen eseteket keresik a közterületesek. Jelzem, feltételezhetnénk, ha nem ismernénk a környéket, ahol egy egész utcát zártak le felújítás miatt, minek következtében a járdán, zebrán és füves területeken igencsak szabálytalanul parkoló autóktól a gyalogosforgalom gyakran az úttestre szorul. Ha a Közterület-felügyelet minden nap kijönne, és szorgalmasan végezné a szabálytalanul parkoló autók fényképezését, és a bírságokról szóló bizonylatok kitöltését, akkor ideje sem lenne, hogy a szabályosan parkolók között szétnézzen.

Így nem maradt más, mint a feltételezés, miszerint is valamelyik kedvesnek nem igen nevezhető társamat dühítette a feltűnően egy helyben álló autóm látványa, valamint az utca lezárása miatti 200 parkolóhely hiánya egyenesen arra késztette, hogy feljelentse a kis tinédzserkorút. De sebaj! Valahogy azért is megcsináltatom, még ha kölcsönt is kell felvennem.

Ráadásul nem árt csipkednem magam, hiszen 2009. november 1-től hatályba lép a kerékbilincs alkalmazására, a járművek elszállítására és ezek költségeire vonatkozó IRM rendelet, melynek értelmében a kerékbilincs alkalmazása egységesen 11.500 Ft, a gépjármű elszállítása 14.500-20.000 Ft közötti összeg lesz. És kapunk újfajta tájékoztatást is. Egyfelől az elszállítástól számított 30 percen belül az önkormányzat honlapján közzéteszi az elszállított jármű rendszámát, és az átvétellel kapcsolatos információkat. Másfelől a közterület-felügyelő a jármű elszállítás előtti helyére jól látható módon öntapadós tájékoztató matricát helyez el, amely tartalmazza a jármű tároló helyének címét, ahol átvehető. A kivitelezés elképzeléséhez lehet, hogy nem elég erős a fantáziám. Már látom, ahogy nem találom a kocsimat, csendben zokogva borulok a járdára, majd pár nap elteltével, midőn autóm hűlt helyébe parkolt autó végre kigördül, az aszfaltra ragasztva felfedezem a jellegzetes narancssárga cédulát, rajta a kocsi-mentő információkkal. Brrr! Azonnal viszem a szerelőhöz. És aztán…

Aztán immár érvényes forgalmival foglalom jól megérdemelt helyemet még legalább négy hónapig, amíg a kölcsönöket visszafizetem, és ismét tudok benzint venni. Ezt kapja ki, ne a H1N1-et!