Hat meddőségi központot államosít az Orbán-kormány, Novák Katalin szerint január 1-től ingyenes lesz a kezelés

2019. december 19., 13:58

Szerző:

Több meddőségi központot államosít az Orbán-kormány. A csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent rendeletekkel összesen hat intézményt vonna irányítása alá, és megszereznék a működésükhöz szükséges ingatlanokat is – írja az MFor.

A rendeletek alapján

  • a budapesti székhelyű Forgács Intézet Egészségügyi és Szolgálató Kft.,
  • a budapesti székhelyű Kaáli Ambuláns Nőgyógyászati Intézet Kft.,
  • a szegedi székhelyű Kaáli REK Reprodukciós Központ Kft.,
  • a tapolcai Pannon Reprodukciós Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft.,
  • a budapesti Várandós Egészségügyi Szolgáltató Kft.,
  • és a fővárosi Sterilitas Egészségügyi Ellátó Kft.

feletti irányítást szerzi meg a magyar állam.

Fotó: Pixabay

Az indoklás szerint ezeket az összefonódásokat a népességfogyás megállításának és a meddőségi kezelések széles körben elérhetővé tételének szükségessége miatt közérdekből az Orbán-kormány nemzetstratégiai jelentőségűnek minősít, így pedig ezt az összefonódást a törvény értelmében nem kell a Gazdasági Versenyhivatalnál bejelenteni. 

A tulajdonosi jogkör az Állami Egészségügyi Ellátó Központé (ÁEEK) lesz, a rendelet értelmében ez az állapot 2022. december 31-ig áll fenn.

Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára csütörtökön sajtótájékoztatón jelentette be, hogy január elsejétől ingyenessé válnak a meddőségkezelésben használt, jelenleg is finanszírozott gyógyszerek és meddőségi beavatkozások. Szintén ingyenes lesz a meddőségi vizsgálat a nők és a férfiak számára is 2020. július elsejétől. A területen eltörlik a teljesítmény-volumen korlátot, azaz

a jövőben nem lehetnek várólisták a meddőségkezelésben

– tette hozzá.

Magyarországon mintegy 150 ezer pár küzd meddőségi problémákkal, ők szeretnének gyermeket, gyermekeket, de valamilyen okból nem tud természetes úton gyermekük foganni.

 

Április 30-án az MBH Bank szerződést írt alá a Magyar Fejlesztési Bankkal, melyben megállapodnak arról, hogy a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklus lakossági hitelprogramjait elérhetővé teszik az MFB Pont Plusz lakossági hálózatukon keresztül. A hitelintézet a közvetítői feladatok ellátásának jogát konzorciumban nyerte el, nyílt közbeszerzés keretében, így az EU-s forrásokból a vállalkozásoknak szánt, már korábban bejelentett KKV Technológia Plusz Hitelprogram nulla százalékos kölcsönei április 30-tól, míg az otthonfelújítási program terméke várhatóan nyár elejétől lesz igényelhető a MBH Bank által üzemeltetett, 154 bankfiókban elérhető lakossági és vállalkozói MFB Pont Plusz pontokon.