Akkumulátorgyári baleset – Kiderült, mi okozta a robbanást

A vizsgálati iratok szerint „a káresemény egy, a hatóságokhoz be nem jelentett, engedéllyel nem rendelkező technológia kipróbálása során bekövetkező robbanás volt” – írja a Népszava.

2023. augusztus 9., 08:38

Szerző:

A rendőrség szakértők bevonásával jelenleg is nyomozást folytat a Bátonyterenyén, illetve Szigetszentmiklóson történt robbanás, illetve tűzzel kapcsolatban – válaszolta a Népszava kérdésére az ORFK. Az előzetes szakvélemény szerint az üzem működtetésekor megvalósult „a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése bűncselekmény, ahogy a foglalkoztatás körében elkövetett veszélyeztetés vétsége is”. 

A lap birtokába jutott vizsgálati iratok szerint

„a káresemény egy, a hatóságokhoz be nem jelentett, engedéllyel nem rendelkező technológia kipróbálása során bekövetkező robbanás volt”.

A felrobbant akku-újrahasznosító berendezés 85 elemében tért el a szabályostól, üzemeltetésére nem volt engedélye a cégnek. A működtetéshez szükséges dokumentációt nem tudták bemutatni a cég képviselői, de még a kemencébe – szintén engedély nélkül beépített – gázégővel elégetett gázt is „ismeretlen módon vételezték”. Hiányzott a veszélyes anyagokkal végzett tevékenységről szóló hatóságoknak címzett bejelentés is.

A baleset után több hónappal a helyszínen vett minták között akadt olyan, amelyben az emberre veszélyes toxikus anyag mennyisége 3,5-szerese volt az egészségügyi határértéknek.

A „fellelt szennyezés mértéke már minimális emberi tevékenység mellett is jelentősen ártalmas, ha belélegzik, míg jelentősebb fizikai munka mellett kiemelt kockázatot jelent” – olvasható a dokumentumokban.

A Nógrád megyei kormányhivatal eddig összesen 100 millióra büntette a céget, ám a tavaly 18,5 milliárdot bezsebelő vállalkozást ez nem rengette meg. A hivatal március végén hatósági ellenőrzést tartott az üzemben, a hivatal munkatársai – holott félálarcot használtak – rosszullétre panaszkodtak a szemle után. Ehhez képest a hatóság egy nappal később kiadta a környezetvédelmi engedélyt. Tették ezt úgy, hogy néhány nap múlva a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz (FKI) fordultak amiatt, hogy

a bátonyterenyei üzemnél februárban vett vízmintákban többek között határértéket meghaladó szulfát, arzén, bárium, szelén szennyezést mutattak ki.

A SungEel másik, szigetszentmiklósi telephelyéről évente leírják a hatóságok, hogy rákkeltő hatású „fekete por” keletkezik az üzemben, amit a munkavállalók egyszerűen fellapátolnak a feldolgozó szalagra, miközben lerakódik a ruházatukra. Az üzemben idén márciusban keletkezett tűzben három ember súlyosan megsérült, közülük ketten életüket vesztették – emlékeztet a lap. 

(Kiemelt képünk: 2021. július 7én adták át a dél-koreai SungEel HiTech Hungary Kft. akkumulátor újrahasznosító gyárát a Nógrád megyei Bátonyterenyén. A megnyitó ünnepségen beszélt Menczer Tamás, tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkár. Fotó: MTI)