„Akár a kocsmában” – Orbán ezt nem teszi zsebre

Akár a kocsmában! – így jellemzi a Frankfurter Allgemeine Zeitung című vezető német konzervatív lap a jobboldali magyar populizmus legújabb próbálkozását. Felidézi, hogy az Európai Parlament legújabb határozata erős megfogalmazásokat tartalmaz a magyarországi jogállamiságot, demokráciát és alapjogokkal kapcsolatos félelmekről.

2015. június 17., 09:00

A döntés, amelyet valószínűleg néppárti képviselők is megszavaztak, több mint dorgálás Budapest címére. Strasbourg ugyanis olyan eszközt igyekszik a bizottság kezébe adni, amellyel az megtorolhatja a tagállamokban az alapvető jogsértéseket. Az erős reakciót magyar részről két téma váltotta ki: a halálbüntetés és a bevándorlás. Előbbi mögött pártpolitikai manővert kell feltételezni, mivel Orbán láthatólag ily módon igyekszik feltartóztatni a Jobbik nyomulását. Hogy a taktika beválik-e, azt majd meglátjuk. Ha igen, akkor elsősorban a „külső beavatkozás” miatt, ami ellen a miniszterelnök felháborodottan tiltakozhat.

A bevándorlás ügyében a konzultációs kérdések többször is sugallják a választ. Az egész akció nem igazi népszavazási aktus, a kormány dobta be és az adófizetők állják a cechet. Hogy belpolitikai kampányról van szó, az kiderül a párhuzamos, magyar nyelvű plakátakcióból. Kovács Zoltán arra hivatkozik, hogy az emberek az utcán vagy a kocsmában mindkét nagy kérdéskörről ugyanazt gondolják, mint a kormány. Ha egy hatalom azzal érvel, hogy mit mondanak a népek a kocsmaasztaloknál, akkor azzal a populizmus vegytiszta meghatározását adja meg. Más kérdés, hogy az adott ügyben ki az illetékes: az EP-képviselők vagy a magyar választó. Jobboldali populizmus másutt is van, ha nem is ennyire szókimondó és cinikus. Kár, hogy közben háttérbe szorul az a kérdés, amelyet érdemes lenne megvitatni, hogy ti. Kelet-Közép-Európában a multikulturális társadalom előnyeit minden körülmények között a hátrányok elé kell-e helyezni, már ameddig lehet választani.

(Szelestey Lajos/Klubrádió)