Ne örüljünk a jó időnek – óriási baj lehet belőle

A folytatódó enyhe, jó idő zavarja a vegetáció téli mélynyugalmi fázisát, a növények fejlődni kezdtek, de a túl korai fejlődés növeli a tavaszi fagykárok veszélyét – írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

2024. február 8., 16:09

Szerző:

Az elmúlt egy hétben kifejezetten jó idő volt, az átlaghőmérséklet 6 és 9 Celsius-fok között alakult, miközben az ilyenkor szokásos átlag 0 fok. Gyenge fagyok hajnalonként is csak kevés helyen fordultak elő, míg napközben jellemzően 13-17 fok közé melegedett a levegő.Január 20-a óta kevés eső esett. A szárazabb, szeles, ugyanakkor meleg időjárás szárította, szikkasztotta a talajok felső néhány centiméteres rétegét, viszont a Tisza tágabb környezetében és a Tiszántúlon még mindig sokfelé vannak belvízfoltok. Az ősz második és a tél első felében teljesen feltöltődtek a talajok, a felszín közeli rész kivételével most is nedvességgel telített állapotban vannak.

Az őszi vetések, ahol nincs tartós belvíz, viszonylag jó állapotban vannak, ezen a télen sem volt eddig olyan hideg, ami hótakaró nélkül kárt okozott volna. A kórokozókat és a kártevőket bár megtizedelte a január második hetétől a hónap végéig jellemző, legalább éjszakánként fagyos idő, de tartósabb hidegre lett volna szükség ahhoz, hogy számottevően gyérüljenek.

Az előrejelzés szerint szombat estétől egyre többfelé ered el az eső, majd a jövő hét közepétől csökken a csapadékhajlam. A hőmérséklet továbbra is a sokéves átlag fölött alakul, annak ellenére, hogy vasárnaptól kissé lehűl az idő. Az éjszakai fagyok egyelőre nem térnek vissza.

A hét harmadik napján, szerdán is megdőlt a fővárosi melegrekord – közölte a HungaroMet Zrt. csütörtökön a honlapján. Azt írták, hogy a napok óta tartó februári tavaszban újabb fővárosi rekord született: szerdán Újpesten 15,1 Celsius-fokot mértek. Ezen a napon 2011-ben Pestszentlőrincen 15 fok volt a maximum.

Meddig tart ki a jó idő?

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, vasárnap óta sorozatban dőlnek meg a fővárosi melegrekordok, kedden 17,8 fok volt, plusz új szélrekord született. Vasárnap két rekordot hozott a főváros, hétfőn egyet.

Kedden csupán 0,7 fok hiányzott az országos rekordhoz, Sopronhorpácsnál 20,3 fok volt a legmagasabb érték az országban a HungaroMet mérése alapján. Budapesten viszont még nem volt ilyen meleg február 6-án, a napi fővárosi maximumhőmérséklet rekordja 17,8 fokkal dőlt meg Újpesten. Ezzel a húsz évvel ezelőtti 17,4 fokos rekord dőlt meg, amit Lágymányos állomáson mértek.

Csütörtök estig az északkeleti, északi tájakon maradnak erősen felhős körzetek, máshol a felhőzet felszakadozását követően sok napsütés valószínű. Északkeleten elvétve szemerkélhet az eső. A délnyugati szél megélénkül, néhol megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 12 és 18 fok között várható, de a tartósabban felhős, szélvédett északkeleti tájakon 10 fok körüli, illetve helyenként néhány fokkal az alatti értékeket is mérhetünk. Késő estére 7 és 12 fok közé csökken a hőmérséklet.

Frontátvonulás nem nehezíti a mindennapjainkat, de az északkeleti tájak fölé hidegebb levegő áramlik a magasban, ezért a hidegfrontokra kifejezetten érzékenyen reagálók tapasztalhatnak fejfájást, migrént, vérnyomás-csökkenést.

Az allergiások nem örülnek

Az enyhe idő a növényekre is hatással van. A mogyoró, az éger, valamint a ciprus- és tiszafafélék pollenkoncentrációja országosan a közepes-magas tartományban alakul a Népegészségügyi Központ jelentése szerint. A kőris virágpora jellemzően még alacsony, helyenként azonban elérheti a közepes szintet is. Néhány állomáson már regisztrálták a csapdában a nyár, a szil, illetve a juhar pollenjét, jellemzően még alacsony koncentrációban.

 

08:10

Ahogy a tetőzés elhagyta Budapestet, a védekezés fókusza a Duna főváros alatti szakaszára, délre helyeződött át – mondta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője az állami tévében az árvíz kapcsán.