Ezt semmiképpen se csinálja advent idején: az élete múlhat rajta

Advent idején sajnos országszerte megemelkedik a lakástüzek száma. 

2024. november 27., 14:19

Szerző:

A hétvégén meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún, ám fontos, hogy ebben az időszakban legyünk nagyon körültekintőek, ugyanis már egy apró figyelmetlenség is nagyon nagy bajt okozhat. A Katasztrófavédelem közlése szerint az adventi gyertyagyújtás időszakában drámaian megugrik a lakástüzek száma, évente 50-60 eset hozható összefüggésbe az adventi koszorúval.

Könnyen meggyullad az adventi koszorú 

Mukics Dániel, a Katasztrófavédelem szóvivője elmondta, nagyon fontos, hogy a gyertyák alatt mindig legyen fém alátét, ennek hiányában ugyanis, ahogy leég a gyertya, meggyullad a koszorú is. Ha pedig a tüzet nem észleljük időben, akkor a lángok hamar átterjedhetnek a bútorokra, majd az az egész lakásra is. Emellett fontos, hogy az adventi koszorút mindig olyan helyre tegyük, ahol nincsenek könnyen éghető anyagok és tárgyak, valamint az égő gyertyát egyetlen percre se hagyjuk felügyelet nélkül.

A fával is óvatosan 

A szóvivő arról is beszélt, hogy a karácsonyfának szánt fenyőket már jóval a vásárlás előtt kivágják, azok pedig a fűtött lakásban hamar ki is száradnak, így ha véletlenül meggyullad, akkor pár másodperc alatt leéghet az egész fa és a lakás is nagy veszélybe kerülhet. Éppen ezért az adventi koszorút nem célszerű a fa közelében tárolni, de a fa jobb, ha a fűtőtestektől vagy más hőforrásoktól is távolt esik. 

Nem mindegy, milyen fényfüzér  

Nagyon körültekintően kell eljárni a fényfüzérek vásárlása kapcsán is: a szóvivő azt mondja, a silány minőségű, hibás, piacon vagy aluljáróban vásárolt fényfüzérek, égősorok nagyon veszélyesek lehetnek, mert nem felelnek meg az uniós biztonsági előírásoknak. A csillagszórókkal kapcsolatban a szóvivő arra hívta fel a figyelmet, hogy azok 1000 és 1600 Celsius fok közötti hőmérséklettel égnek, ezért a karácsonyfára tilos őket feltenni. Mukics Dániel emellett azt mondja, egyszerre mindig csak egy csillagszórót gyújtsunk, a legbiztonságosabb pedig ha inkább kültéren használjuk őket. A leégett, de még forró csillagszórót nem szabad egyből a kukába dobni, előtte mártsuk vízbe, hogy semmiképpen se okozzon tüzet. 

Jól jöhet egy füstérzékelő 

Az ünnepi tüzek megelőzésének is egyik legjobb eszköze a füstérzékelő, amely közvetlenül a tűz keletkezésekor hangosan sípol, segítségével azonnal tudomást lehet szerezni a tűzről, így van idő azt eloltani, vagy kimenekülni és hívni a tűzoltókat – közölte a szóvivő, továbbá hozzátette, füstérzékelőt már pár ezer forintért lehet vásárolni, sőt olyat is lehet kapni, ami füst esetén nemcsak hangosan sípol, hanem a WIFI hálózatra csatlakoztatva az okostelefonra is jelzést küld. Egy készüléket mindenképpen érdemes beszerezni, hiszen életmentő lehet. 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)