Adómentessé vált a magáncélú pálinkafőzés

A szabályozás több ponton változott, de a mennyiségi korlátozás marad.

2021. február 4., 17:19

Szerző:

Több szempontból is változtak idén a pálinkafőzés szabályai. A főzés adminisztrációs teendőit gyakorlatilag változatlanul hagyták, a pálinkafőzés pedig – bizonyos mennyiség alatt – adómentessé vált a magánfőzőknek és a bérfőzőknek egyaránt – írta meg a penzcentrum.hu.

A 2021-es adóváltozások nem befolyásolják a párlatkészítés két eddig is megszokott módját, tehát a pálinkát továbbra is magánfőzéssel vagy bérfőzetéssel lehet előállítani.

A magánfőző személyes fogyasztásra maga állíthatja elő a párlatot saját gyümölcsből, és legfeljebb 100 liter űrtartalmú, saját pálinkafőzőt használhat.

Ami újdonság, hogy idén a magánfőzés adómentessé vált, igaz, a mennyiségi korlát változatlanul 86 liter. Ezt a mennyiséget a szabályozás szerint csak

  • a magánfőző családtagjai vagy vendégei fogyaszthatják el,
  • vagy adóraktár részére értékesíthető.

 Az adómentességgel megszűnik az eddig ismert párlatadójegy is.

Mostantól a magánfőzőnek a pálinkafőzés előtt el kell küldeniük a NAV-nak egy NAV J49-es nevű nyomtatványt. Ezen a nyomtatványon a pálinkát főző személynek

  • meg kell adnia a nevét, a lakcímét, az adóazonosító jelét,
  • a főzni tervezett pálinka mennyiségét,
  • és nyilatkoznia kell, hogy a magánfőzés feltételeinek megfelel.

A bejelentés alapján az adóhatóság származási igazolást készít a pálinkáról, amit elküld a magánfőzőnek.

Ha valaki most kezdene otthoni főzésbe, vagy már főz, de adatai megváltoztak, ezt tizenöt napon belül kell bejelenteni a lakóhelye szerinti önkormányzati adóhatósághoz. Az ellenőrzéseket az önkormányzati adóhatóság munkatársai végzik. Valótlan adatok megadása, vagy a főzés bejelentésének hiánya esetén a pálinkafőző berendezést és az azon előállított párlatot is lefoglalhatják.

A bérfőzetéssel előállított pálinka után a bérfőzetőnek 2021-től évente

50 liter mennyiségig nem kell adót fizetnie.

A jövedéki ügyeket továbbra is elektronikusan kell intézni. Ez alól magánfőzőnél csak a bejelentési kötelezettség és a származás igazolása, a kizárólag bérfőzést végző adóraktárnál pedig az adóraktári nyilvántartás vezetése és adatszolgáltatása jelent kivételt.

A pálinkafőzés liberalizációja a második Orbán-kormány leleménye volt, az otthoni főzést 2010-ben, nem sokkal a kormányváltást követően legalizálták. Orbán Viktor miniszterelnök tavaly ősszel a pálinkafőzők felszabadításának tízéves évfordulóját ünnepelve azt mondta:

„Miközben az ország fontos átalakuláson megy keresztül, a tartós dolgok gondolata nem csak Budapesten születik meg, ennek egyik iskolapéldája a szabad pálinkafőzés megteremtésének lehetősége.”

A KSH tavaly októberben tette közzé az ötévente készülő, Európai lakossági egészségfelmérés előzetes eredményeit. Ebből kiderül, hogy 2019-ben a lakosság

  • 6,3%-a fogyasztott alkoholt napi szinten,

  • 19%-a legalább hetente (de nem naponta),

  • 21%-a legalább havonta (de ritkábban, mint hetente),

  • 24%-a ritkábban, mint havonta, és

  • 29%-a egyáltalán nem iszik alkoholt.

Az alkoholfogyasztás gyakorisága nemek szerint jelentős eltéréseket mutat. A férfiak körében magasabb a legalább havonta alkoholt fogyasztók, a nőknél pedig a ritkábban, mint havonta vagy soha nem ivók aránya. A férfiak több mint egytizede (11%), a nőknek csak 1,8%-a fogyaszt naponta alkoholt. A férfiak 19, a nők 39%-a soha nem iszik.

(Fotó: MTI | Sóki Tamás)