A szocialisták végének a kezdete?
Zűrzavar uralkodik Magyarország politikai színpadán: Miközben már jó ideje folynak a találgatások a szocialista frakció szakadásáról, sajtóinformációk szerint egy pártgyűlésen valamennyi képviselő megerősítette, hogy az MSZP-ben kíván maradni. Állítólag „kizárt”, hogy valamelyik frakciótag új pártot alakítana – írja Karin Bachmann, a Wiener Zeitung tudósítója.
Ezt Gyurcsány Ferenc korábbi szocialista miniszterelnök állította a hét elején. Állítólag a baloldali liberális erők számára létre szeretne hozni egy új platformot, a „Demokratikus Pártot”. Még akkor is, ha tisztázatlan a program vagy akár a siker reménye.
Már az is szenzáció lenne, ha Magyarországon, ahol Orbán Viktor jobboldali konzervatív Fidesze uralja a mezőnyt, létrejönne egy új politikai erő. A baloldali liberális napilap, a Népszabadság már a legelső párttagot is felkutatta, akinek nyilatkozatai azonban tartalmilag nem sokat árultak el. Ennek ellenére még a magyar főváros határain túl is nagy érdeklődést keltett élvezetes leírása a 12 független emberről, akik február óta azon fáradoznak Budapesten, hogy berobbanjanak a politika színpadára.
Még ha egymástól eltérő okok miatt is mind Mesterházy Attila, akit korábban Gyurcsány nevezett ki államtitkárrá és ma a szocialista párt, az MSZP valamint a frakció elnöke, mind Orbán kormányfő egyformán nyugtalanul követi a legújabb fejleményeket. Mesterházynak, aki az előző évi parlamenti választásokon az MSZP legnagyobb történelmi vereségét szenvedte el, az eddigi hűségnyilatkozatok ellenére most attól kell tartania, hogy a párt kevés húzóembere, akire a hatalomváltás óta még egyáltalán támaszkodhat, hamarosan átáll a karizmatikus Gyurcsányhoz. Ez Mesterházy számára karrierjének gyors végét jelenthetné.
Kihívás csak 2014-ben
A választási győzelme óta Orbán továbbra is minden erővel arra törekszik, hogy a kommunistákat és ezek állítólagos politikai utódait, mindenekelőtt Gyurcsányt, száműzze a politikai életből. Most azt kell megakadályoznia, hogy Gyurcsány alapjaiban megvilágosult kortársként profilírozhassa magát.
Önmagában nem lenne meglepetés a platform létrehozása. Megfigyelők már 2009 március vége óta azzal számolnak, hogy nagy valószínűséggel bekövetkezik a szakadás az MSZP-ben. Akkoriban először a miniszterelnöki posztról mondott le Gyurcsány, majd röviddel azután a pártelnökségtől is visszalépett. Beismerte, hogy állítólag hazudott az ország gazdasági helyzetéről a lakosságnak.
Leköszönő beszédében többször azt hangsúlyozta, hogy a párt számára nem a 2010. évi parlamenti választások, hanem a 2014. évi választások jelentik majd az igazi kihívást. Addigra az MSZP-nek az alapjaitól kezdve meg kell változnia, ha a jövőben meg akarja őrizni pozícióját. Nyilvánvalóan arra gondolhatott, hogy össze kell zárni az olyan liberális erőkkel, mint amilyen az SZDSZ, amely egyedül képtelen lesz bejutni a parlamentbe. Ezzel a véleményével azonban nem aratott sok sikert.
Nyomtatásban 2011.05.13-án.Fordította: dr. Gonda László
További cikkeket olvashat Ausztriáról a