A PTI saga

Július 12-én, kedden újabb állomásához érkezett a baloldal egyik utolsó tudományos műhelyének tartott PTI (Politikatudományi Intézet, működtetője a hasonló nevű alapítvány) felszámolására indított kormányzati támadás.

2016. július 12., 19:46

A PTI a Fidesz-kormány hatalomra kerülése óta áll pergőtűz alatt. Mint Földes György főigazgató elmondta, az intézetet működtető Politikatudományi Alapítvány magánalapítvány, az államhoz semmi köze. Ezért az alapokat kívánják kikezdeni. Az intézet mindhárom funkciója szálka a kormányzat szemében. Tudományos intézetként, levéltárként és a baloldal szellemi műhelyeként egyaránt támadják.

A keddi tárgyalási nap a Fővárosi Törvényszéken az Alkotmány utcai épületért folytatott küzdelem újabb fordulója volt. A felperes a magyar állam, pontosabban a kincstár. Az előzményekhez tartozik, hogy 2012 elején egyszerre kezdeményezték az intézetben kezelt levéltári anyag államosítását és már ugyanabban a levélben értesítették Földeséket arról, hogy hamarosan az épületből is távozniuk kell.

A levéltárat, a hajdani párttörténeti dokumentumokat azóta államosították, többszörös túlbiztosítással. A tényt még az alkotmányba is beleszőtték, nehogy az Alkotmánybíróság kifogást emelhessen ellene. (Ismert Orbán hírhedt kiszólása: nem lehet Alaptörvény-ellenes, ami benne van az Alaptörvényben.)

Végül abban maradtak, hogy az államosításba az alapítvány belenyugszik azzal a megkötéssel, hogy az állam kártalanítsa őket, megtérítve őrzési, kezelési költségeiket.

A PTI ellen jelenleg két élő per van folyamatban. A levéltári anyagról szóló és az épület kezelési jogának megvonását érintő. A helyzetet bonyolítja, hogy a PTI-nek is van Strassbourgban ellenpere a levéltári anyag államosítása miatt. A főigazgató szerint a jelenlegi akció (az épület kezelői jogának megvonása) szinte képtelen jogi kísérletnek számít. Szándékaikat persze érti. Az épületre azért fáj a kormányzat foga, hogy a Kúria és a Handó Tünde által vezetett Igazságügyi Tanács rátehesse kezét a Kossuth tér sarkán álló palotára.

Kedden az iratismertetés tanúi voltunk. Az ügy vontatottan halad, mivel a felperes (a magyar állam) még tíz nappal korábban is adott be keresetmódosítást.

Beadványukat háromszor módosították. Erre való hivatkozással el is álltak az érdemi folytatástól. Idő kell még az állam ügyvédeinek ahhoz, hogy felkészüljenek.

Földes szerint a támadásnak négy fázisa volt. 2010-ben kitiltották őket a közmédiából, majd megvonták tőlük a költségvetési támogatást, államosították a levéltári anyagot. Jelenleg az épületből akarják kirakni őket. A méltányos ellentételezésről megállapodni sem akarnak. Gyakorlatilag – ahogy Földes fogalmaz – meg akarják semmisíteni őket. Ha ez bekövetkezne, komplett kulturális intézményrendszer szűnne meg a levéltári tevékenységtől a jó nevű Napvilág Kiadóig. A főigazgató szerint a kormány eddig az időre játszott. A Néprajzi Múzeum-projekt miatt a folyamatot most felgyorsították.