A Nap-kelte fantomja

Az MTV vezetése - takarékosságra hivatkozva - múlt héten több külső gyártású produkciót megszüntetett. Köztük Juszt László fogyasztóvédelmi műsorát, Székely Ferenc és Szombathy Pál Á la cartéját, s felbontották a szerződést a Nap-keltével is. Többek szerint a műsorok likvidálása politikai hadüzenet. Mindenesetre Gyárfás Tamásék a múlt szombati utolsó műsort már csak maguknak készítették. PUNGOR ANDRÁS is jelen volt a fantomadásnál.

2009. október 1., 13:27

Szombat hajnal. Angol utca, Nap-kelte-stúdió.

Gyárfás Tamásék persze tudják, a köztévé már nem veszi az Angol utcai jelet. De ők továbbra is gyártják a műsort, szerződés szerint. Mert hivatalos értesítést arról nem kapott a producer, hogy az MTV már szombaton sem sugározza a Nap-keltét, s a helyén természetfilm megy majd.

Amúgy Gyárfást csütörtökön délben hívta egyik kollégája azzal: a producernek e-mailt küldött Dobos Menyhért, az MTV közéleti műsorainak igazgatója, hogy beszélni akar vele. Gyárfás rögtön telefonált Dobosnak, aki csupán annyit mondott, péntek délre várja őt az irodájában. Végül hétfői találkában állapodtak meg.

De péntek reggel Dobos megjelent az Angol utcai stúdióban. „Rossz hírt hoztam – közölte Gyárfással –, vége a műsornak, de értsd meg, én csak egy futár vagyok” – mondta még mentegetőzve. Majd próbálta átadni a producernek a szerződés felbontásáról szóló iratot.

Gyárfás nem vette át. Bánáti János ügyvéd tanácsolta ezt, aki épp vendége volt az aznapi műsornak. Mert – Bánáti szerint – nem ez a rendje egy szerződés felmondásának.

– Ne felejtsd, hogy nem rólunk kell szólnia ennek a műsornak – figyelmezteti Gyárfás a szombati fantomadás előtti csendben műsorvezetőjét, Verebes Istvánt.
– Szeptember huszonhatodika van. Tartsanak velünk – indít aztán Verebes úgy, mint máskor, csak most a fantomközönséghez beszél.

Műsoron kívül már élcelődik:

– Kínában úgy büntetik az embereket, hogy beássák őket, és magukról kell viccet mondaniuk.
Majd komolyra veszi két vendég közt a stúdió előterében:

– Nem csodálkozom én már semmin. Sokat támadták a műsort, a baloldal éppúgy, mint a jobb. Pedig a műsorkészítőkre semmilyen politikai nyomás nem nehezedett. Az itt tárolt műsorkazetták az elmúlt húsz év történelmét őrzik.

Azért a „Nap-kelte-történelemhez” hozzátartozik az is: a műsort anno a Fidesz-kormány száműzte a közmédiumból, majd Medgyessy Péter „visszahozta”. A balos bélyeg levakarhatatlan.

Sőt, egyenesen „agitprop” műsornak nevezte a Nap-keltét Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, amikor 2006 októberében a Kossuth téri kormányellenes tüntetésen bojkottot hirdetett Gyárfásék ellen. Azóta sem a fideszesek, sem a kereszténydemokraták nem jelentek meg az Angol utcai stúdióban. Előtte azért még ők is használták a „beszélőfejes rivaldát”, egészen az Őszöd utáni jobbos ricsajig.

Pedig Gyárfás és néhány MTV-s pápa még engedményt is tett a kereszténydemokratáknak, kedvükért új műsorvezetőkre cserélték Aczél Endrét és Orosz Józsefet. De a tálcán kínált fejekkel sem tudták visszacsábítani a jobboldal két ellenzéki pártját a Nap-keltéhez.

Havas Henrik – a fantomadás vendégeként – a váróban csak legyint az MTV vezetőinek mostani rapid döntésére:
– Alkalmatlan, kicsinyes emberek.

Mosolyogva mondja, azért van valami pikáns abban, hogy annak idején Forró Tamással ketten kezdték el a Nap-keltét, most meg ő épp itt van az utolsó adásnál is. Megjegyzi, nem tartja bátor embernek Gyárfást:

– Ugyanis már régen alapíthatott volna saját tévét. 1995-ben Horn Gyula az újságírók és politikusok focimeccsén átölelt, és azt mondta, csináljatok egy kereskedelmi televíziót. Forróval kapacitáltuk is Gyárfást, de nem adta be a derekát.

A Nap-kelte producere a kényszerű fantomadás ellenére sem mond rosszat a köztévés vezetésről. Diplomatikusan közli: neki szent az MTV.

Mindenesetre a Nap-kelte „haláláért” drágán fizethet a köztévé. A műsor szerződése 2010 végéig szól. Egyoldalúan nem lehet felbontani, csak ha nem teljesíti a benne foglalt feltételeket Gyárfás cége. De teljesítette. Még a fantomadás is azt mutatja: tudják, a műsorkészítés kötelezettségük. Így az MTV szerződésbontása miatt ők kártérítést követelhetnek, a Nap-keltét pedig perelhetik a hirdetők, hogy műsor híján a már kifizetett reklámok is ugrottak.

Ezt mondja Róna Iván, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója is, aki szintén vendég a szombati szellemadásban:
– Élő szerződésünk van a műsort gyártó céggel. Gyárfás Tamástól kénytelen leszek kártérítést kérni. Egy dolog az emberi kapcsolat, más az üzlet. Gyárfás visszafogott, csak annyit jegyez meg a szombati fantomadás után:

– Egy rossz döntést jobb megváltoztatni, mint csökönyösen kiállni mellette. Lehet, hogy naiv vagyok, de hiszek abban: a kuratórium elnöksége hétfői ülésén megmásítja az MTV-vezetés határozatát. Addig a folytatásról sem beszélnék. Igaz, tárgyalok négy másik tévétársasággal is.

Amíg ottjártunkkor a Nap-kelte gazdája abban reménykedett, hogy a köztévés szünet számára csak néhány napig tart, addig az MTV már előkészítette a váltóműsort hétfőre, Ma reggel címmel.

– Két nap alatt kellett összehoznunk a műsort, amihez normális menetben három hónap is kevés – mentegetőzik „név nélkül” a királyi tévé egyik vezetője.

Mi azért szerettünk volna riportot készíteni a Ma reggel első adásnapjáról is. Horváth Szilárd főszerkesztő azt javasolta, kérjünk engedélyt a tévé kommunikációs igazgatóságától. Ott azt mondták: most még „nem aktuális”.

Így aztán csak a képernyőről követhettük az adást. A „folytonosságot” a korábban a Nap-keltébe delegált köztévés műsorvezető, Süveges Gergő jelentette.

Azon viszont már meg sem lepődtünk: az első adás egyik vendége Semjén Zsolt, a nap-keltés bojkott meghirdetője volt.
Tisztul a kép?

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.