A mi kutyánk kölyke

Politikai célzattal meghamisította tudósítását az MTV Híradójának egyik munkatársa. A riport készítőjét ezek után a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) hír- és háttérműsorainak főszerkesztőjévé nevezték ki. Szakértők szerint míg Nyugaton az újságírók egyre inkább eltávolodnak a politikától, nálunk a politikai dörgölőzés számít értéknek. Az elmúlt évek médiabotrányait LAMPÉ ÁGNES eleveníti fel.

2011. május 1., 15:30

Az európai zöldeket erősítő Daniel Cohn-Benditről itthon a közelmúltig alig lehetett hallani. Legföljebb az anarchizmus iránt érdeklődők tudták, hogy egy 1975-ben megjelent könyvében polgárpukkasztónak szánt és később bíróság előtt tételesen cáfolt sorokat írt arról, milyen intim „találkozásai voltak” fiatalkorúakkal egy radikális kommunában Nyugat-Németországban. A „pedofíliagyanú” amúgy két éve, a francia EP-kampányban is botrányt kavart, de Magyarországig nem jutott el a híre.

Cohn-Bendit nevét januárban tanultuk meg, amikor a médiatörvény miatt hevesen támadta Orbán Viktort Brüsszelben. A minap Magyarországra látogatott, sajtótájékoztatón is részt vett, ahol az MTV tudósítója, Papp Dániel próbált rajta revánsot venni a miniszterelnök sértegetése miatt. Papp azt a kérdést szegezte Cohn-Benditnek: demokratikus értéknek tartja-e kiskorúak „szexuális tárgyú megközelítését”? Cohn-Bendit válaszolt (nem kívánja, hogy a kontinens alkotmánya életstílusokat definiáljon), majd zajlott tovább a rendezvény. Cohn-Bendit fél óra múlva távozott, indult a reptérre.

A Papp Dániel által készített tudósítás „Cohn-Bendit megfutamodott a kínos kérdések elől Budapesten” címmel került adásba. A torzítva összevágott riport azt sugallja, hogy a politikus nem válaszolt a kérdésre, sőt, megijedt és elmenekült.

A primitív csalás kiderült, ám retorzió helyett a korábban amúgy a Jobbik sajtópolitikai kabinetfőnökeként is dolgozó Papp Dánielt a MTVA hírfőszerkesztőjévé nevezték ki.

Sajtóbotrányok

Persze nem ez az első „nagy sajtóbotrányként” elhíresült eset a magyar sajtótörténetben. Emlékezetes sztori a musterügy.

A Bánó András által szerkesztett Egyenleg 1992. október huszonharmadikai adása tudósított az aznapi Kossuth téri ünnepségről, ahol néhány tüntető megakasztotta Göncz Árpád köztársasági elnök beszédét. A riport bőrfejű, árpádsávos lobogót lengető fiatalokat mutatott. Fél évvel később A hét című műsor manipuláltnak minősítette a Bánó-féle képsort, mondván: a fütyülő szkinhedes felvétel egy másik tüntetésen készült, és utólag összevágták az ’56-os ünnepség kockáival. A tévé vezetősége kikérte a Sony cég szakvéleményét, amely alapján bizonyítottnak találta a csalást. Bánó szerint viszont pusztán annyi derült ki, hogy másolt kazetta került adásba, de manipuláció nem történt. Ennek ellenére Bánót elbocsátották, majd a döntést a bíróság 1994-ben hatályon kívül helyezte.

– Nincs abban csoda, hogy a politikai sajtó az irányultságának megfelelően főként túloldali politikai célpontokat vesz tűz alá – mondja Hammer Ferenc médiaszociológus. – De fontos, hogy ez ne legyen kizárólagos, és tényfeltárás címén ne kizárólag a politikai ellenfeleire összpontosítson. Mert az újságírás nem azonos az annak álcázott politikai leszámolással. Ha pedig ilyesmi a közmédiában történik, az jóval minősítettebb botrány.
Ugyancsak nagyot szólt a 2003-as Teller-botrány. A Népszabadság Rossz hírek a szülőföldről címmel posztumusz közölt egy az akkori ellenzéket erősen kritizáló levelet az akkor már halott, életében határozottan jobboldali atomtudós aláírásával. Utóbb kiderült, hogy Zeley László, a „professzor barátja” írta a magánbeszélgetéseik alapján összerakott levelet. Eötvös Pál főszerkesztő elismerte a hibát, a Fidesz lemondásra szólította fel. Erre nem került sor, de a MÚOSZ szigorú megrovásban részesítette.

– A Teller- és a Cohn-Bendit-ügy közös vonása, hogy a médiaetikai vétségek következmény nélkül maradnak – véli Zsolt Péter médiaszociológus. – Eötvös Pál jóval később (és hivatalosan nem emiatt) mondott le, majd a MÚOSZ elnöke lett. De Bánó András ügye is jó példa arra, hogy a tábormentalitás tehet hőssé valakit.
Eötvös Pál ma is úgy látja: a Teller-ügy nem volt szándékos, inkább az „elháríthatatlan véletlen” kategóriájába tartozik.

– A Cohn-Bendit-esettel semmilyen szempontból nem hasonlítható össze – mondja Eötvös. – Az egy riasztó csalás, ráadásul átlátszó és ostoba. Normál esetben három következménye lehet. Az egyik a főnök retorziója, erről nem tudni. A másik a környezet és a szakma elítélő reakciója, ami megtörtént, igaz, csak ellenzéki oldalról. A harmadik pedig akkor következik be, ha bárki valamelyik újságíró-szövetség etikai bizottságához fordul. A MÚOSZ nem lép az ügyben, mert Papp Dániel valószínűleg nem MÚOSZ-tag, és bejelentés sem érkezett a szervezethez.
– A mi kutyánk kölyke alapon rég nincsenek szakmai értékek. Olyan embert neveznek ki hírfőszerkesztőnek, akinek el kéne tűnnie a közszolgálati médiából – mondja Zsolt Péter, ám hozzáteszi –, ez semmiben nem tér el a magyar gyakorlattól. Ötven év lemaradásban vagyunk Nyugat-Európától, ahol a szakmai szövetségek egyre jobban elszakadnak a politikától, az újságírók pedig összetartanak. Pedig már a TV 3 ellehetetlenítésének idején rájöhettek volna a sajtó munkatársai, hogy nem a dörgölőzés, hanem a szakmává szerveződés ad biztonságot. A magyar médiában nincsenek közös értékek. Ha lennének, a médiatörvénnyel szemben a konzervatív sajtó ugyanúgy fellépett volna, mint a liberális.
Hammer Ferenc is a közös szakmai fellépést hiányolja.

– Angliában létezik egy Sajtótanács – Press Council – nevű kutatóintézet és panaszhivatal. Ezt a lapok maguk tartják el, nem kormánypénzből működik. Emiatt megbízható szakmai szervezet, hosszú távon védi az újságokat. Ám ha valaki hazudik, a bíróságon túl a tanács is megbünteti. Persze ha valaki csak titulusában újságíró, valójában viszont pártpropagandista, akkor a szakma tekintélyének, védelmének nincs jelentősége.

Egymillió dollár

Még 2001-ben botrányt kavart, hogy Frei Tamás az RTL Klub Dosszié című műsorában megkérdezett egy állítólagos orosz bérgyilkost: hajlandó-e likvidálni Orbán Viktort.

A válasz igen, az ár egymillió dollár. A politika és a közvélemény felháborodására a csatorna programigazgatója és vezérigazgatója lemondott, az RTL Klub és Frei Tamás bocsánatot kért a miniszterelnöktől. De ezzel nem ért véget az ügy. Néhány hét múlva Juszt László a televízióban azt állította: Frei „bérgyilkosa” szimpla bolti eladó, aki némi készpénzért vállalta, hogy kamera előtt eljátssza a szerepet. Frei előbb tagadta a vádat, később elismerte a csalást.

– Havas Henrik annak idején úgy reagált a Frei által konstruált áleseményre, hogy az álriportok mindennaposak a médiában. Csakhogy a pszeudoesemény-gyártás mindig etikátlan – véli Zsolt Péter –, és nincs rá mentség. A Cohn-Bendit-ügyben megfutamodást mutatnak, ami szintén álesemény, indítéka nyilván politikai lejárató szándék.
A felelősséget a csúcsvezetőnek vállalnia kellene. Annak idején a The New York Times főszerkesztője habozás nélkül lemondott, amikor kiderült, egyik munkatársa álinterjúkat készített. Mert ha nincs következmény, mindenki azt gondolhatja: a pozíció vagy a hatalom megszerzése után bármit tehet. A közönség meg elveszíti bizalmát a médiában. Nálunk még el sem indult az összevont közmédiarendszer, ha az esetnek nem lesz következménye, azonnal el is hiteltelenedik. Márpedig a gyors hiteltelenedést is ismerjük már. Az ORTT első pervesztésének oka szintén a közszolgák politizálása volt.

Persze arra azért Magyarországon is van lehetőség, hogy a sértettek sajtó-helyreigazítási pereket indítsanak.

Foszló mítoszok

Csak néhány a legemlékezetesebb ügyek közül.

A Magyar Demokrata 2001 novemberi, Egy kihallgatás jegyzőkönyve – Foszló mítoszok című cikke azzal vádolta Mécs Imre SZDSZ-es képviselőt, hogy 1956-ban az ő terhelő vallomása miatt végezték ki társait. Mécs is perelt, a bíróság első fokon tíz hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélte Bencsik András főszerkesztőt, ez másodfokon felfüggesztett fogházbüntetéssé enyhült.

A Népszava 2003-ban azt állította, hogy Kondor Katalin 1974 és 1983 között a Budapesti Rendőr-főkapitányság III/II-B alosztályának Vári fedőnevű titkos ügynöke volt. A Fővárosi Bíróság, majd a Legfelsőbb Bíróság szerint a lap nem tudta kétséget kizáróan bizonyítani állítását, ezért helyreigazításra kötelezte a szerkesztőséget.

– A legtöbb rágalmazási pert vélhetően a Magyar Nemzet veszítette az elmúlt években – véli Hammer. – De az is látványos bukás volt, amikor a Hír TV-sek 2002-ben Veres János kabinetfőnökének adták ki magukat. Egy vakhitű dilettáns jobboldali ezt mégis igazi oknyomozó újságírásnak gondolja. A média sokszor olyan narratívát kínál, aminek semmi köze a megtörtént eseményhez. Rettenetes, hogy tényekről vitatkozunk. Persze egy kézlegyintéssel el lehetne intézni a pártsajtót, ha legalább a közmédia képes volna tisztességes mintát mutatni. Ehhez képest épp ott hamisítanak, méghozzá következmény nélkül. Az, hogy az MTV még csak nem is reagál érdemben a Papp-ügyre, a politikai arrogancia félelmetes példája.

Kerestük az MTV vezetését, de a sajtóosztályától azt a választ kaptuk, hogy az ügyre nem kívánnak reagálni.

– A Médiatanácsnak kutya kötelessége lenne kivizsgálni a Cohn-Bendit-ügyet – mondja Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese. – Én nem szívesen legitimálnám a Médiatanácsot azzal, hogy kérvényekkel rohangálok hozzájuk. Korábban is voltak politikailag motivált szakmai hibák, de az példátlan, hogy a közszolgálati televízió hamisítson meg egy hírt. Ez talán már a Fidesznek is kínos. Nem véletlen, hogy zuhan a közmédium és azon belül a politikai hírműsorok nézettsége. Így még a remélt politikai haszon is elmarad.
Koltay András, a Médiatanács tagja szerint a szervezet nem szólhat bele az új közmédiarendszer kinevezési gyakorlatába.

– Ezt Karácsony Gergelynek is tudnia kell. Ami az állítólagos csalást illeti: érdekes, hogy akik eddig a szabályozás ellen foglaltak állást, most, az első adandó alkalommal törvényért és hatóságért kiáltanak – mondja Koltay. – A médiaszabályozás nem képes valamenynyi sajtóetikai szabályt jogszabály formájába önteni. A konkrét ügyről annyit mondhatok, hogy a törvény szerint felvetődhet a tárgyilagos, tényszerű tudósítási kötelezettség megsértése. A médiatörvény alapján azonban a Médiatanács ilyenkor hivatalból nem indíthat eljárást, azt csak kérelemre teheti. Ha érkezik ilyen, elbíráljuk. A politikai nyomásgyakorlást pedig határozottan visszautasítjuk, főleg ha az a jogszabály hiányos ismeretével párosul.

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.