A mi kormányunk nem olyan
A korrupcióellenes küzdelem részeként az állami intézményekben egy-egy „megbízható kollégához” lehet majd fordulni a gyanús esetekkel. Erről is beszél Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium gyümölcsfákhoz is értő parlamenti államtitkára. LAMPÉ ÁGNES interjúja.
- Ön parlamenti államtitkár, amolyan jolly joker: rengeteg témában felelős. Önhöz tartozik a korrupció, az egyházi törvény, a kommunizmus áldozatai, az ügynöktörvény, az EU-ügyek, a média, a kohéziós alapok, a 2006. októberi események, az önkormányzati törvény, a filmtörvény. Valamint az alma-, körte- és őszibarack-ültetvények összeírásáról szóló törvény.
– És a kajszi. Azt se hagyja ki.
- A kortárs popban is otthon van: a parlamentben Fluor Tomit idézve mondta, hogy az MSZP és az LMP úgy kapcsolódik egymáshoz, mint két kicsi legó. Ennek apropóján még egy bulvárműsorba is behívták önöket.
– Vittem is ajándékba Fluor Tominak egy új alaptörvényt, én pedig megkaptam a legújabb CD-jét. Ott láthatja a polcomon, a kilencvenkét éves korában elhunyt képviselőtársunk, Varga Laci bátyánk beszédeit tartalmazó könyv mellett. A koros keresztény és a fiatal jól megfér egymással.
- A korrupcióellenes stratégia is önhöz tartozik. A Transparency International minapi jelentésében azt állítja: „A magyar állam egyes érdekcsoportok foglyává vált.” Ön gyakran emlegeti Hagyót, Sukorót és Zuschlagot. Pedig említhetné Ángyán József levelét, szólhatna a Fellegi Tamást ellehetetlenítő és lemondató gazdasági érdekcsoportokról vagy az LMP és az MSZP oligarchás megszólalásairól.
– A felsorolt esetek első csoportjában büntetőeljárások zajlottak vagy éppen zajlanak, a másodikban viszont egyetlen esetben sem indult ilyen. Az, hogy lapok azt állítják, a jelenlegi kormányzatnak vannak korrupciós ügyei, gyenge próbálkozás. Az elmúlt két évünk pont arról szólt, hogy a jelentős érdekérvényesítő képességgel rendelkező, elsősorban multinacionális vállalatok érdekeivel szemben a közjóért, a hétköznapi emberekért lépjünk fel. Ez leginkább a dohánytörvénynél kulminálódott, ahol magyar kisvállalkozók kerültek előnybe.
- Ott épp Lázár János és a helyi dohánylobbi összefonódása vetődött fel.
– Dohányügyi tevékenységünk eredményeként csökken a fogyasztás, hiszen a szórakozóhelyeken megtiltottuk a cigarettázást, plusz létrehozunk ötezer munkahelyet a trafikokban. Valóban bizonyos érdekcsoportok érdekében jár el a kormányzat: a magyar termelőkért és mikrovállalkozókért küzdünk. A törvénymódosítással, így a dohányeladások csökkenésével a nagy dohánycégek és a külföldi tulajdonú áruházláncok érdekeit sértjük, ezért kiáltanak korrupciót.
- A korrupció melegágya a megoldatlan pártfinanszírozás, amely kimaradt a tervezetből.
– Ahogy sok minden más is. Mi a hatvanhatezer kormánytisztviselőre fókuszáltunk. Amúgy az LMP és az MSZP javaslatát alapul véve erről ötpárti egyeztetések lesznek már most, a tavaszi ülésszak során.
- Amelyen az LMP nem hajlandó megjelenni, mondván, nem asszisztál a Fidesz térfoglalásához.
– Mi továbbra is várjuk az LMP delegációját. Eddig épp azért korholtak minket, ha nem volt egyeztetés.
- Önök úgynevezett integritás-irányítási rendszerrel irtanák ki az állami korrupciót: minden közintézményben kijelölnek egy „megbízható kollégát”, aki segít a tisztségviselőknek „felismerni a korrupciógyanús helyzeteket”. Ez komoly?
– Igen. Egy bölcs, idősebb, tapasztaltabb, régóta egy főosztályon dolgozó kollégához könnyebben fordulnak, mint a főnökhöz. Tanácsot ad, és a vezetőknek jelzi, ha korrupciós kockázatot érez a szervezetben. Jelöléséért mi vagyunk a felelősek, de a személyt nem mi adjuk. Ő és a vezető amúgy külön kiképzésben részesül majd.
- Mit tanulnak?
– Az érzékenységüket próbáljuk növelni.
- Hogyan?
– Úgy, hogy nyitott szemmel járva észrevegyék a korrupció jeleit. Terveink szerint egy megállapodás alapján az ÁSZ-szal, a Legfőbb Ügyészséggel és Legfelsőbb Bírósággal közösen képezzük őket.
Az interjút teljes terjedelemben a legfrissebb 168 Órában olvashatja.