A Magyar Tudományos Akadémia testületileg elítélte a Figyelőt a civilek és az újságírók listázásáért
A honlapján kedd délután nyilvánosságra hozott közlemény tanúsága szerint a Magyar Tudományos Akadémia is elítéli a Schmidt Mária tulajdonába tartozó hetilapot, a Figyelőt civil szervezetek munkatársainak és újságíróknak a listázásáért. Testületileg ítélik az ártó listázás gyakorlatát. Az erről szóló döntés egy nemrég véget ért ülésen született.

Az MTA-hoz portálunk fordult a kérdéssel, hogy mi az álláspontja a Figyelő múlt heti számában megjelent listával kapcsolatban. Schmidt Mária lapja ugyanis több száz magánszemélyt, civil szervezetet, újságírót és az akadémiai élet szereplőit hamisan tüntette fel Soros György állítólagos zsoldosaiként.
A válaszként kiadott közlemény így szól:
„Egy országos hetilap olyan cikket közölt, amely a Magyar Tudományos Akadémia egyes hazai és nemzetközi megbecsülésnek örvendő, élő és már elhunyt tagjait és köztestületi tagjait, köztük a magyar és a nemzetközi tudomány kiemelkedő képviselőit »egy spekuláns embereiként« tüntette fel egy listán.
Az MTA Elnöksége 2018. április 17-ei ülésén egyhangúlag kifejezte azt a véleményét, hogy elfogadhatatlannak tartja a magyar történelemben különösképpen rossz emlékű, ártó listázások gyakorlatát.”
A jelenlegi állásfoglalás nem az MTA elnöke nevében, hanem a teljes intézmény nevében született. Tavaly Lovász László elnök a CEU mellett állt ki.
A Figyelőt korábban az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége, az ELTE ÁJK Alkotmányjogi Tanszéke és a Professzorok Batthyány Köre is elítélte a listázásért. Azt a petíciót, amelynek az aláírói követelik, hogy szerepeljenek ők is a Figyelő listáján, a cikk megjelenése, múlt csütörtök óta több mint 7300-an írták alá. Bródy János levélben jelezte, hogy benne akar lenni a „Soros-szaknévsorban”.