A kötelező oltás miatt több ezer rendvédelmi dolgozó eshet ki
A szakszervezetek szerint ezt már nem lehetne túlórával pótolni.
Nagyjából 70 százalékos az átoltottság a rendvédelmi dolgozók körében, mondta a Népszavának Powell Pál a BÉT munkavállalói oldalának vezetője. Elmondása szerint az adminisztrációs területeken magasabb az átoltottság, mint az „élesben dolgozók” körében, a nagyjából 36 ezer hivatásos rendvédelmi alkalmazott közül legalább 10 ezer nem rendelkezik oltással. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) adatai azt mutatják, hogy munkatársaik 30 százaléka oltatlan, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete (HTFSZ) még ennél is rosszabb arányt produkál, itt ugyanis csak 60 százalék vette fel az oltást.
A rendőrök, a katasztrófavédők, és a büntetés-végrehajtásban dolgozók kötelező oltása azonban továbbra sem tisztázott. November végén hívták össze a Belügyi Érdekegyeztető Tanács (BÉT) ülését, azonban a munkavállalók sok kérdésre nem kaptak választ, többek közt arra sem, hogy az ügyfelekkel közvetlenül nem találkozó rendvédelmi alkalmazottak közül kinek és mikor kell megkapnia az oltást ahhoz, hogy elkerülje a fizetés nélküli szabadságolást.
A portál arról számol be, hogy a kormányrendeletben foglalt január végi határidőtől eltérő megoldásokra a rendőrség, a katasztrófavédelem és a büntetés-végrehajtás megyei parancsnokainak november 30-ig kellett elkészíteniük a javaslataikat. Ezt követően Pintér Sándoron a sor, aki arról dönt, jóváhagyja-e a javaslatokat vagy sem. A szakszervezetek hangsúlyozzák, nem oltásellenesek, de az oltásra kötelező munkajogi nyomást nem tartják elfogadhatónak. Továbbá aggodalommal tekintenek a fejleményekre, ugyanis az eddig is meglévő létszámhiányon felül már nem bírnák ki azt, hogy több ezer munkavállalót fizetés nélküli állományba küldenek.
(Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán)