A kormány csapdája

Megint meg akarja védeni a kormány a magánnyugdíjpénztárak tagjait. Egyszer már megtette, elszedett tőlük majdnem 3 ezer milliárdot, most a maradék kétszázra tart igényt. Azzal az indokkal, hogy kevesen fizetnek tagdíjat a működési költségekre, ezért veszélybe kerülhet maga a vagyon. Hatvanezren nem így érzik, tüntetést is szerveztek a készülő törvény ellen. Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősségi Intézet ügyvezetője szerint a kormány a pénzből az államadósságot akarja csökkenteni.

2014. december 5., 16:40

– Ha a tagok 70 százaléka fél éven belül két hónapig nem fizet tagdíjat, végelszámolással meg kell szűnnie a magánnyugdíjpénztárnak – áll a költségvetési törvényt megalapozó javaslatban. Mivel ez a feltétel a megmaradt négy magánnyugdíjpénztár (Horizont, MKB, Budapest, Szövetség) egyikénél sem teljesül, be kellene őket zárni. De mikor? Kiderült, hogy nem lesz visszaható hatálya a törvénynek. Változik ettől valami?

– Ha januárban néznék meg a megelőző hat hónapot, akkor azonnal bedarálnák a pénztárakat, így viszont nyílik némi esélyük a tagoknak, hogy tüntessenek, és a pénztáraknak, hogy lobbizzanak az értelmes szabályozásért.

– Nem érzékelek nyitottságot erre.

– Pedig nem kell közgazdasági Nobel-díj ahhoz, hogy a szektort működőképessé tegyék. Ha húszezren kilépnek is, és 150 milliárdos vagyon maradna, akár egyetlen pénztárban is nagyszerűen lehetne boldogulni, ha mindenki befizetne havonta ezer forintot. Így nem kerül veszélybe sem a vagyon, sem a likviditás.

– Éppen abba kapaszkodik a kormány, hogy a tagok nem fizetik a működéshez szükséges pár ezer forintot.

– Ez álságos, mert olyan a szabályozás, hogy a tagoknak ne legyen érdekük tagdíjat fizetni. De nevetséges is, hiszen a pénztárak működőképessége egyáltalán nincs veszélyben attól, hogy nem folyik be a pár ezer forintos tagdíj. Nemcsak a vagyon, hanem a nagyon is méltánylandó hozam biztosítja a fennmaradást.

– Akkor ez olyan, mintha a kávézóba, ahol most beszélgetünk, bejönne két maffiózó, és védelmi pénzt követelne a tulajtól.

– Ugyanezt kiáltozták a tüntetők is.

– Azért sokan gondolják úgy, hogy minek fizessenek, ha nélkülük is működik a rendszer.

– Ez a kormány csapdája! A szabályozás szerint kötelező a fizetés, csakhogy a pénztáraknak nincs joguk ezt kikényszeríteni. A nyugdíjpénztár tulajdonosa nem a „névadó” bank, hanem a tagság, amelynek nincs jogi eszköz a kezében, hogy fellépjen saját maga ellen. Azt kellene szabályozni, hogy a nem fizető tag vagyonából levonható legyen a működési költség, vagy ha ez nem megy, akkor az illetőnek vissza kelljen lépnie az állami rendszerbe. De nem mindenkinek, csak annak, aki nem fizet. Most ugyanis ez a terv: a nem fizetőkre hivatkozva teljesen meg akarják szüntetni mind a négy szervezetet.

– Megtehetik, mert a tagság nem Fidesz-szavazó, három éve dacból – is – maradt a pénztárakban.

– Ez igaz. De akkor miért is akarják őket „megvédeni”?

– Az állam eddig szándékosan nem lépett? Két rövid mondatos szabály elég lett volna.

– A rosszindulat nehezen bizonyítható, de árulkodó, ahogyan a kormány a rendszer működőképessé tétele helyett a megszüntetés irányába lép. Másrészt van egy kényszer is. A költségvetési hiány egy új brüsszeli szabály alapján nem javítható a pénztári vagyonnal. Viszont csökkenthető vele az államadósság. Tetejébe, ha csökken az adósság, picivel nagyobb mozgástere lesz a kormánynak a deficitben is.

– Tehát a megmaradt 200 milliárdos vagyonnal akarja csökkenteni a kormány az államadósságot. Tehetné mással is?

– Persze. Például a Magyar Nemzeti Bank árfolyamnyereségével, azzal a néhány hete szerzett 160 milliárddal, ami az euró-forint üzletből keletkezett.

– Miből tudna akkor Matolcsy úr alapítványokat gründolni, kastélyokat, hangszereket gyűjteni?

– Itt kilóg a lóláb: a magánpénztárakat működésképtelenségre, majd pedig bezárásra kárhoztató szabályozás oka nem a butaság, hanem a gonoszság. A kormány pénzt akar, nem működőképes pénztárakat. Mellesleg talán a pénztári tagok érdekei ellen is szívesen tesz. Ha nem így lenne, az MNB-t a parlament kötelezné az adósság csökkentését lehetővé tevő költségvetési befizetésre.

(A teljes írás a 168 Óra hetilap legfrissebb számában olvasható)

Tegnap 16:34

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.