A korlátozott demokrácia és a korlátlan hatalom modellje
Orbánnal az élen Magyarország Putyin nyomdokain halad – állítja a Mladá Fronta DNES című cseh liberális lap keddi kommentárjában. A cikkíró úgy látja: a magyar választás szabad volt, de távolról sem korrekt. „Magyarországon ugyanis megszűnt a politikai pártok szabad versengésének egyik alapfeltétele, a szabad sajtó” – állapítja meg Luboš Palata, a lap külpolitikai szerkesztője a Kis autokrácia című kommentárjában.
Palata szerint ugyanakkor Orbán megérdemelten győzött, mert – mint írja – rendbe tette a magyar gazdaságot, s az állam több év után reálisan törődni kezdett polgáraival.
„Az, ami ma Magyarországon van, nem totalitárius rendszer, még orosz stílusban sem, de már nem is teljes demokrácia. És Orbán most további négy évig kormányozni fog az előző időszakhoz hasonló erővel. Ez nem jó hír. Sem Magyarország, sem Európa számára” – véli a szerző.
Úgy látja: A korlátozott demokrácia és a korlátlan hatalom modellje vonzó lehet Európában – jegyzi meg a magyar ügyekkel gyakran foglalkozó Palata.
A Hospodářské Noviny című gazdasági és politikai napilap rámutat: a Jobbik olyan nagy támogatást kapott a választáson, amelynél nagyobbat a populista szélsőjobboldal csak Svájcban szerzett. Rámutat: a magyar szélsőjobboldal megerősödött, mégis az általa vártnál gyengébb eredményt ért el. A kommentár szerzője szerint Orbán sikeres retorikája is „jobboldali populista”, s ezzel szavazatokat vesz el a Jobbiktól, amit viszont a cikk szerzője szerint pozitív jelenségnek kell tekinteni.
A Jobbik megerősödésére mutatott rá jegyzetében az E15 című gazdasági napilap is. „Ha a Fidesz meg akarja állítani a Jobbik további erősödését, és nem akarja elveszíteni saját szavazóit, akkor a jövőben közelednie kell majd a radikálisok politikájához” – véli a szerző.
A Rzeczpospolita című lengyel lap szerint európai viszonylatban is rendkívüli a Fidesz–KDNP választási szereplése, mert egyetlen európai országban sem aratott egy párt ilyen arányú győzelmet két egymást követő választáson a második világháború óta.
Mindamellett a helyzet bizonyos elemei a győzelem körülményeinek alapos elemzését követelik meg a párt vezetőitől – írta helyszíni tudósításában Jaroslaw Gizinski, a konzervatív lengyel napilap külpolitikai szerkesztője. Szerinte elsősorban arra kell választ találniuk, hogy miért veszítette el a Fidesz 2010 óta támogatóinak 23 százalékát – írja az MTI.
A kétharmados többség megőrzése – amit mindazonáltal még nem erősítettek meg – néhány körülménynek köszönhető, amelyek közül a legfontosabb a baloldali ellenzék kétségbeejtő gyengesége. A szerző szerint a kormánypárt minden nehézség nélkül győzött volna az előző választási rendszerben is, de nem lett volna esélye a kétharmadra. A jogrendben végrehajtott mélyreható változtatások, összesen mintegy 700 törvény és jogszabály bevezetése után a Fidesznek igazából nincs is olyan nagy szüksége az alkotmányos többségre, annak megőrzése inkább presztízskérdés számára. Orbán hétfői nemzetközi sajtóértekezletén a kétharmadot technikai kérdésnek nevezte – írta.
A baloldal helyzetét szemügyre véve a szerző leszögezi, hogy az összefogás átmeneti jelenség volt, amit az is bizonyít, hogy a tagpártok vezetői külön-külön várták az eredményeket a választások estéjén, és a keserű vereséget is külön-külön vették tudomásul. A baloldalnak néhány hétre lesz szüksége, hogy összeszedje magát, és akciótervvel álljon elő a jövőre nézve – állapította meg.
Magyarországot ismét a Fidesz és Orbán Viktor vezeti majd, akinek kormányzása idején fokozatosan eltűntek a magyar befektetések Szlovákiából – írta Orbán előnyben van Szlovákiával szemben című cikkében a Hospodářské Noviny (HN) szlovák gazdasági-közéleti napilap. Bár Magyarország gazdasági szempontból „nem áll a legjobban”, s az országban a külföldi befektetések mértéke nem haladja meg a várakozásokat, még mindig „jobb helyzetben van”, mint Szlovákia – véli a HN, ami szerinte azzal is összefügg, hogy Magyarországon kisebb a társasági adó.
A HN egy másik cikkében megszólaltatott elemző szerint Orbán Viktor kormányzása idején többször jelentősen gyengült a forint árfolyama, ami véleménye szerint a jövőben is folytatódhat. Az elemző szerint amennyiben a választásokat a szocialista ellenzék nyerte volna, „populista programjuk komoly gondot jelentett volna” a magyar költségvetésnek.
A független pozsonyi Pravda keddi kiadásában Stefan Markus, Szlovákia volt budapesti nagykövete értékeli a választásokat. Véleménye szerint a Fidesz „előrelátó módon” főként a választási törvény módosításával biztosította győzelmét. A csoda, amire az ellenzék várt, nem következett be – jegyezte meg.
A pártlistákra leadott szavazatok alapján a Fidesz-–KDNP elmaradt saját 2010-es eredményétől – hangsúlyozta a pozsonyi liberális SME magyar témákkal foglalkozó kommentárírója. Peter Morvay szerint az új magyar választási törvénnyel „a Fidesz bebiztosította, hogy kevesebb szavazatból többet mandátumot szerezzen magának”.
„A Fidesz dominanciája megkérdőjelezhetetlen, jogosan vezeti újabb négy évig az országot” – írta keddi kommentárjában az Új Szó című szlovákiai magyar nyelvű lap. Leszögezte: Orbán Viktor megérdemelte a győzelmet. „A baloldal nem volt képes a megújulásra, a Jobbik erősödött, de nem túl látványosan, nem jelent közvetlen veszélyt a Fideszre” – írta a pozsonyi lap kommentátora. Úgy ítélte meg, hogy ennek következtében „szinte csak Orbánon múlik, mi fog történni Magyarországon”, hogy a kormányfő konszolidál vagy „újabb frontokat nyit”. Hozzáteszi: már most teljes biztonsággal kijelenthető, hogy az új kormánynak a határon túli magyarokkal kapcsolatos politikájában semmilyen változás nem várható.