A kétharmad nyomában
A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok közlése után több helyen arról írtak, ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, a Fidesznek nem lenne meg a kétharmados többsége. Kumin Ferenc politológus, Sólyom László köztársasági elnök kommunikációs és stratégiai tanácsadója, a Századvég Alapítvány vezető elemzője járta körül ezt a kérdést.
Március végén a választókorúak 51 százaléka nyilatkozott úgy, hogy biztosan részt venne egy most vasárnap tartandó parlamenti voksoláson.
2011 tavaszán a választásokon való részvétel hajlandósága csaknem azonos a tavalyi év záró időszakával. Tavaly év vége óta a jellemzően 40 százalék fölötti tartományból 37 százalékra mérséklődött a Fidesz-KDNP támogatottsága a teljes népesség körében. Az MSZP támogatottsága jelenleg 11, a bizonytalanoké 36 százalék. Az LMP-t a felnőtt lakosság 6, a Jobbikot 8 százaléka támogatja. (Az LMP-re és a Jobbikra jellemző növekedés egyelőre nem haladja meg a statisztika hibahatárt.)
„A Századvég legfrissebb
mérésealapján – jelentős csökkenést elkönyvelve – a Fidesz-KDNP-t a biztos szavazók 59 százaléka választja. A Tárki friss mérésébenugyanez az érték 57 százalék” – írja blogjában Kumin, egyúttal emlékeztet rá, a 2010-es országgyűlési választásokon a Fidesz-KDNP területi listák országos összesítésben: 52,73 százalékot kaptak.Az országgyűlési mandátumarány azonban nem lineáris függvénye az országosan összesített pártpreferenciáknak – figyelmeztet Kumin Ferenc. Mint írja:
„A magyar vegyes választási rendszerben közel arányosan csak a területi listákra leadott szavazatokból lesz mandátum. A 176 egyéni választókerületből elvileg (feltételezve a preferenciák egyenletes területi eloszlását, ami persze nem valós) 100%-ot is elvihet az a párt, amelynek támogatottsága meghaladja az 50%-ot. 2010 ezt szépen illusztrálta, nem volt messze a 100%.”
Kumin leszögezi, országos reprezentatív felmérések alapján nem tudunk biztos mandátumszámot megbecsülni, mert ehhez tudnunk kellene azt is, hogy választókerületenként miként oszlanak meg a preferenciák.
„Durva közelítést azonban adhat az egykori területi listákra leadott szavazatok országos összesítése. Ha ezt az értéket az aktuális felmérésekben a Tárkinál 4, a Századvégnél 6 százalékponttal haladják meg a biztos kormánypárti választók eredményei, abból elég nehéz arra a következtetésre jutni, hogy a Fidesz-KDNP-nek a mai helyzetben nem lenne meg a kétharmados többsége” – írja blogjában Kumin Ferenc.