A kánikulában napi negyven szabadtéri tűzhöz hívják a tűzoltókat

A száraz, forró időjárásban több a szabadtéri tűz, a kánikulában naponta negyven ilyen esethez hívják a tűzoltókat – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője kedden az MTI-vel.

2017. augusztus 1., 20:27

Mukics Dániel elmondta, továbbra is érvényes a június 20-án elrendelt országos tűzgyújtási tilalom, amely szerint tilos tüzet gyújtani erdőkben, fásításokban, facsoportokban, útszéli fasorokban és ezek kétszáz méteres körzetében, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is.

A helyettes szóvivő kiemelte: a szabadtéri tüzek kilencvenkilenc százalékát emberi mulasztás okozza. Hangsúlyozta: a kánikulában naponta átlagosan negyven ilyen esethez hívják a tűzoltókat, idén pedig már hatezer-kétszáz olyan esethez riasztották őket, amelynél erdő vagy más növényzet égett.

Otthon nem tilos grillezni, bográcsozni – folytatta –, de nem szabad magára hagyni a tüzet, ha pedig feltámad a szél, el kell oltani, és mindig kell oltóanyagnak és megfelelő szerszámnak a közelben lennie. Úgy kell eloltani a tüzet, hogy ne gyulladhasson ki újra, ehhez három-öt centiméter földet vagy homokot kell rászórni – tette hozzá. Mukics Dániel jelezte azt is, hogy aki megsérti a tűzgyújtási tilalmat, és oltani kell az emiatt keletkező tüzet, az húszezertől hárommillió forintig terjedő bírságot kaphat.

Szólt a mezőgazdasági tüzekről is: idén eddig 46 kombájn vagy bálázógép gyulladt ki, tízszer pedig ilyen gép okozott tüzet. Csak kifogástalan műszaki állapotú mezőgazdasági géppel szabad megkezdeni a munkát – fűzte hozzá.

Mukics Dániel felhívta a figyelmet arra is, hogy tilos a kerti zöldhulladék égetése, de ez alól az önkormányzat helyi rendeletben felmentést adhat.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.