"A főnök azt mondta, nem vehetek fel cigányt"
A munkahelyeken ugyanúgy létezik a szegregáció, mint az oktatásban. Ha valakiről kiderül, hogy roma, gyakran be sem hívják személyes találkozóra – írta a Sonline.hu Somogy megyei hírportál.
– A rejtett diszkrimináció a Somogy megyében is jelen van – mondta Berényi László, a Cigány Kisebbségi Önkormányzat vezetője. – Gyakorta előfordul, hogy a telefonos álláskeresés után, amikor a jelentkező nevéből nem derül ki a származása, behívják meghallgatásra.
– A személyes találkozáskor, a helyszínen azonban elutasítják, mert „éppen most vettek fel valaki mást” – folytatta Berényi László. – Előfordult, hogy a személyzetis nyíltan megmondta: főnöki utasítás, hogy romát nem vehet fel. Még bizonyítási lehetőséget sem kapnak.
Berényi László utalt arra, hogy valamikor a romák 90 százaléka dolgozott, kereső-, és hitelképes volt.
– A munkahelyeken ugyanúgy létezik szegregáció, mint az oktatásban – tette hozzá Berényi László. – Megfelelő anyagi és erkölcsi háttér nélkül keveseknek adatik meg, hogy egyetemet végezzenek, nyelvvizsgát tegyenek. Egy jó és magas színvonalon végzett szakmához is elengedhetetlen ma már az érettségi.
A pécsi Gandhi Gimnázium az első olyan oktatási intézmény, melyet romák alapítottak roma diákok számára. Az iskolát működtető alapítványt roma és nem roma szervezetek, magánszemélyek hozták létre 1992-ben, az iskola 1994-től működik. A középiskola célja, hogy lehetőséget adjon a roma gyerekeknek érettségi vizsgát tenni, s ezáltal javítson a magyarországi roma népesség helyzetén. Az iskolát javarészt a magyar állam finanszírozza, de kap EU-s támogatás és adományokat is.
Az idei tanévben több mint hetven somogyi roma diák tanul a Gandhi Gimnáziumban. Eddig összesen négyszáz gyerek érettségizett, többségük szakmát szerez, egy részük továbbtanul. A felnőttképzés keretein belül évente húszan maturálnak. A tanuláshoz mintegy nyolcszáz somogyi roma gyerek kap ösztöndíjat.