A dombóvári fideszesek ellenzik a Kossuth-szoborcsoport elszállítását
A Dombóváron álló Kossuth-szoborcsoport elszállítását ellenző határozatot fogadott el csütörtökön, egyhangúlag a fideszes többségű dombóvári képviselő-testület. A helyi politikusok ezzel a lépéssel egyértelműen szembemennek a központi akarattal.
A dombóvári fideszesek egymondatos határozatban foglaltak állást a szoborcsoport helyben tartása mellett, állítja Nagy Roland, a dombóvári képviselő-testület Fidesz-frakciójának vezetője. Nagy Roland megjegyezte: a szoborcsoport ügyében, amelyet egy júliusi országgyűlési határozat szerint ismét felállításának eredeti helyén, Budapesten, a Kossuth téren helyeznének el, „a kormány részéről nem érkezett hivatalos megkeresés, minden további lépést csak ennek függvényében lehet megtenni”.
A műalkotás elvitele ellen korábban a város független polgármestere tiltakozó akciót indított, amelyhez több százan csatlakoztak, és kifejezte egyet nem értését Patay Vilmos, a város fideszes országgyűlési képviselője is.
Kétszázan írták alá azt a nyilatkozatot, amellyel a Kossuth-szoborcsoport esetleges elszállítása ellen tiltakoznak. Az aradi vértanúk emlékére tartott október 6-i, dombóvári ünnepségen a tiltakozók egy fatörzsbe kulcsokat szegeztek, azt jelképezve, hogy a dombóváriak a szívükbe zárták a szoborcsoportot – közölte a polgármester. Az aláírásokat és a fatörzset elküldjük Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének – tette hozzá Szabó Loránd. A nyilatkozatot aláírók azt kérik a kormánytól, hogy „ne az alkotás elszállításán gondolkodjon, hanem biztosítsa a restaurálás forrását”.
Patay Vilmos, Dombóvár fideszes országgyűlési képviselője korábban a távirati irodának úgy nyilatkozott, dombóvári képviselőként neki az a dolga, hogy tiltakozzon a szoborcsoport fővárosba szállítása ellen. Elmondása szerint Dombóváron „népmozgalom” indult a szoborcsoport védelmében, az emberek többsége ragaszkodik ahhoz, hogy az alkotások a városban maradjanak.
Patay október közepén egyeztetett Nyitrai Zsolt miniszterelnökségi államtitkárral a kérdésben. „Azt tudtam meg, hogy ebben végleges, szakmai döntés nincsen, nyilván ha meglesz, be fogják jelenteni” – mondta Patay a megbeszélés után.
Horvay János (1874-1944) legismertebb művét, a Kossuth-szoborcsoportot 1927-ben állították fel Budapesten, a Parlament előtti Kossuth Lajos téren. A monumentális kompozíciót, amely a Batthyány-kormány tagjainak teljes alakos szobrait és a magyarság küzdelmét ábrázoló sokalakos együttest foglalja magába, 1952-ben távolították el a térről, 1959-ben Dombóvárra szállították, majd 1973-ban állították fel a szigeterdei parkban.
A Parlament előtti Kossuth Lajos tér rekonstrukciójáról 2011. július 13-án hozott országgyűlési határozat kimondja, hogy „visszaállítható a tér képzőművészeti arculatának 1944 előtti állapota”. L. Simon László, az országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke a napokban a távirati irodának nyilatkozva egyértelművé tette: ez azt jelenti, hogy az eredeti szoborcsoport kerül majd a Kossuth térre.