„A csónak megtelt”: Magyarország egyetlen menekültet sem vesz vissza
„Presse exkluzív”: A magyar kormány egyoldalúan hatályon kívül helyezi a Dublin-III rendeletet. Ausztria a továbbiakban nem toloncolhatja vissza Magyarországra a menekülteket. A bécsi napilap online kiadása gyorshírben adta közzé Christian Ultsch és Rainer Nowak közös cikkét.
Magyarország csak ritkán kerülte ki a konfliktust az EU-val. Orbán Viktor miniszterelnök most a menekültválságban is konfrontációs álláspontra helyezkedett. Kedden egyoldalúan elrendelte a Dublin-III- rendelet felfüggesztését. Ezután Magyarország nem vesz vissza egyetlen menekültet sem, aki Magyarországon keresztül érkezett az EU-ba, és később más tagállamba utazott tovább.
„Mindannyian európai megoldást szeretnénk, de nekünk de védenünk kell a magyar érdekeket és a magyar lakosságot is"- mondta kedden a Die Pressének Kovács Zoltán, Orbán kormányszóvivője. Magyarország 2500 menekült befogadására elegendő kapacitással rendelkezik, és eddig már 3000 menekültet fogadott be. „A csónak megtelt” – mondta Kovács. Országa képtelen lenne dublini-esetnek számító további tízezres nagyságrendű menekültet befogadni.
Bécsben Perényi János magyar nagykövet még kedden koradélután tájékoztatta kormánya új álláspontjáról a külügyminisztériumot. Az átadott nyilatkozat szerint a Dublini Megállapodást „technikai okokból” függesztik fel. Kovács kormányszóvivő kiegészítése szerint a felfüggesztés határozatlan ideig lesz érvényben.
„Mindenki csak a Földközi-tengerre figyel”
A Dublin-III-rendelet 2013.július 19-én lépett életbe. Ebben rögzítették, hogy az az európai tagállam illetékes a menekültügyi eljárás lefolytatására, amelybe először utazott be a menedékkérő. Kovács kormányszóvivőtől kapott tájékoztatás szerint 2014. év elejétől 100 000 külföldi utazott be illegálisan Magyarországra, csak az idei év eleje óta ebből 60 000. „Szolidaritást várunk az európai partnereinktől” – mondta Kovács. „De mindenki csak a Földközi-tengerre figyel”- folytatta. Idén azonban egyre több menekült érkezik a balkáni-útvonalon Európába.
A magyar döntés közvetlenül érinti Ausztriát: Johanna Mikl-Leitner belügyminiszter asszony nemrégiben rendelte el, hogy az 1300 aktuális dublini-eset feldolgozásának elsőbbségben részesítését, és a többi menedékjogi eljárás felfüggesztését. (A szerrk: honlapunk is megírta,
Ausztria már most sem ad át menekülteket Görögországnak. Grundböck azt mondta, hogy azért nem, mert ott nem biztosított az ellátásuk.
A magyar Dublin-blokád következtében láncreakció alakulhat ki. Megfigyelők arra számítanak, hogy következőként Olaszország helyezheti hatályon kívül a közös EU-s rendeletet. Magyarország a csütörtöki EU-csúcs előtt nyilvánvalóan nyomást akar gyakorolni. Orbán miniszterelnök elutasította és „ostobának” minősítette azt az eljárást is, amelyet az EU-bizottság összesen 60 000 menekült tagországokban történő kötelező elhelyezésére dolgozott ki.
Fordította: dr. Gonda László