A budai gimiben már a szülők is lázadnak
„Lejárt a próbaidő” – fogalmaz a nyári igazgatóválasztási botránnyal hírnevet szerzett budafoki Budai Nagy Antal Gimnázium szülői testülete a héten közzétett sajtóközleményben. Ebben példákkal támasztják alá: a nem szakmai alapon, hanem politikai hátszéllel, az intézményben tanítókkal szembemenve, „felülről” kinevezett igazgató alkalmatlan a feladat ellátására.
Miközben forrong a szakma, s több mint húszezer pedagógus, érintett és intézmény írta alá a Miskolci Herman Ottó nyilatkozatát a közoktatásban uralkodó elfogadhatatlan állapotokról, Budafokon a szülőknek is elegük lett.
A budafoki intézménybe járó gyerekek szülei konkrét példával is alátámasztják, hogy a nem szakmai alapon, hanem politikai hátszéllel, a intézményben tanítókkal szembemenve, „felülről” kinevezett igazgató alkalmatlan a feladat ellátására.
A Budai Nagy Antal Gimnázium szülői szervezete tavaly októberben tartott utoljára nyilvános megmozdulást. Időközben a tanárok és a gyerekek érdekében jobbnak látták a szülők, ha tűzszünetet kötnek, de a támadott igazgató, Manolovitsné Erdőközi Orsolya azóta sem került közelebb sem a szülőkhöz, sem a tanárokhoz, sem a gyerekekhez.
A szülők többek között az alábbiakat kifogásolják:
„Utoljára az őszi szünet előtt volt valódi tantestületi ülés. Az utasítások röpgyűléseken vagy e-mailen érkeznek a tanárokhoz, de változatlanul két, kulcsra zárt ajtó választja el az igazgatót a tantestülettől.
Nincsenek iskolai programok, mert hiányzik a motiváció. A Diákönkormányzat idén először úgy döntött, nem rendezi meg az iskola jótékonysági bálját, mert nincs késztetés a diákokban, hogy az apátiában szenvedő falak közé moderált jókedvet vigyen.
A gimnáziumban a Klik tájékoztatása szerint év eleje óta egy kinevezett igazgatóhelyettes van, holott a törvény szerint két helyettesnek kellene lenni. A Klik XXII. kerületi tankerülete csak most írta ki a pályázatot a helyettesi pozícióra. A kiírás szerint az új igazgatóhelyettestől már elvárt a vezetői tapasztalat, holott ezt Manolovitsné pályázatakor nem kívánták meg!
Így történhetett meg, hogy olyan vezetőre bízták a gimnáziumot, aki azelőtt semmilyen vezetői tapasztalattal nem bírt; de most már elvárás, hogy legalább a helyettese rendelkezzen vele. Ezek szerint a Klik belátta, hogy nagy a baj, kellene ide valaki, aki vezetői tapasztalattal rendelkezik? De akkor miért maradhat pozíciójában az alkalmatlan intézményvezető?
A tanárok helyettesítése a tanév eleje óta szakmaiatlan, átgondolatlan. Továbbra is nagyon jelentős az elmaradó és a nem szaktanári helyettesítések száma: 2015 novemberében közel 230 órában nem tartottak érdemi órát a diákoknak, amelyből csak az egyik érettségiző osztályra 17 tanóra esett. Ez fél tanítási hétnek megfelelő óraszám.
Manolovitsnénak az újonnan felvett tanárokkal sincs több szerencséje. Egy ősszel felvett óraadó kémiatanár a téli szünet előtti napokban klórgázt fejlesztett a tanórán, csukott ablakok mellett, majd azt megszagoltatta az összes tanulóval. Bár a klórgáz szagoltatása is tilos, a tanár még a szagoltatás módját sem mondta el a gyerekeknek.
Két gyermek az eset után kórházba került, egy pedig nagyon rosszul lett. A rosszul lett gyerekek közül két gyermeket még tanítási idő alatt felnőtt kíséret nélkül küldtek át az orvosi rendelőbe, ahol még Manolovitsné is találkozott velük, de nem tartotta feladatának, hogy megkérdezze tőlük, miért vannak ott.
A baleset után összehívott vizsgálóbizottság a szaktanárokkal, a munkavédelmi szakemberekkel és a szülők képviselőjével kétszer is ülésezett. Egyértelmű volt a bizottsági álláspont arról, hogy súlyos szakmai hiba történt, amely a kémiatanáron kívül mások felelősségét is érintheti.
A meghallgatási jegyzőkönyveket Manolovitsné az utolsó pillanatban saját feljegyzésének minősítette, amelynek végleges tartalmát sem a vizsgálóbizottsági tagok, sem az érintett gyermekek szülei nem ismerhették meg. Ezen saját feljegyzések alapján határozta meg Manolovitsné a vizsgálóbizottság helyett is az esetről készült beszámolót.
A balesetet az igazgató úgy zárta le, hogy megállapította: a kémiatanár a munkavédelem és a balesetvédelem tekintetében mulasztott, de szankciót vele szemben nem állapított meg. Természetesen saját igazgatói felelősségéről a vizsgálat során hallani sem akart, és lesöpörte azt a szülői kérést is, hogy a vizsgálat lezártáig a kémiatanár ne taníthasson az osztályban.
Az érintett szülőket és gyerekeket mélyen felháborította Manolovitsné döntése, hiszen kis híján tragédia történt az iskolában, ezért a KLIK-hez fordulnak jogorvoslatért.
Szerintük ő a szimbóluma annak az iskolavezetésnek, akit az Emmi ráerőszakolt a gimnáziumra és akinek vezetési és emberi hiányosságai félő, hogy végleg lezüllesztik a diákok által oly kedvelt iskolát. A szülők véleménye az eredménytelen próbaidő után továbbra is változatlan: Manolovitsnénak mennie kell!”
A budafoki gimnázium körül zajló botrányban a helyi fideszes képviselőcsoport 2015. szeptemberben nyílt levelet írt a szülőknek, melyben azt állították, hogy „a szülők csak feszültséget keltenek és hazudnak a sajtónak”.
A kerületi polgármester, Karsay Ferenc (Fidesz–KDNP), egy, a szülők által szervezett fórumon, ahová őt nem a szülők, hanem az új igazgató hívta, úgy fogalmazott: „Csak saját maguk alatt vágják a fát. Lehet lázadni, de mindenki vesztes lesz.”
A szülők annak idején az új s a tantestület támogatását nem élvező igazgató által bevezetett változtatások között kifogásolták például, hogy a 9–12. évfolyamnak az új órarend szerint minden nap 7:15-kor kezdődött volna a tanítás, ami a szülők szerint túlságosan igénybe vette volna az amúgy is túlterhelt diákokat.
Akkor a szülői választmány úgy fogalmazott: az iskola fennmaradásának egyetlen lehetősége, ha a kéretlenül kinevezett igazgató lemond, „mert az általa eddig okozott károkat is hónapok alatt lehet felszámolni, és a tanári fluktuáció is csak a leváltásával akadályozható meg”.
A gimnáziumban tavaly ősszel történt eseményekről szóló egyik tudósításban az RTL Klub közölte: a tantestület által elmozdítani kívánt, ám az Emmi és a helyi fideszes vezetés által támogatott igazgató egyetemi évfolyamtársa volt a köznevelési államtitkárnak, Czunyiné dr. Bertalan Juditnak a Károli Gáspár Református Egyetemen.
A 168 Óra Online szerkesztősége a gimnázium szülői választmányától megtudta, hogy ők is részt vesznek majd a Miskolci Herman Ottó Gimnázium kezdeményezését támogató
szimpátiatüntetésenfebruár 3-án Miskolcon.