215 milliárd megy el stadionokra 2020-ig

2020-ig – számolta ki az Átlátszó.hu. Az oknyomozó portál szerint összesen 32 stadion épül fel ebből a pénzből. Ráadásul az ideinél jóval több, akár 90 milliárd forint adóbevételről mond le a kormány jövőre a sportegyesületek javára. Pedig a Századvég-aktákból kiderült: az emberek többsége nem akart stadionépítést.

2016. május 5., 09:09

215 milliárd forint közpénzbe fog fájni a profi futball infrastruktúrájának megújítása az

Átlátszószerint. Ez nem a focira költött összes forrás, hiszen nincs benne például az akadémiák, edzőpályák kialakításának és az infrastruktúra működtetésének évi több milliárdos költsége sem. A végösszeg a fejlesztések befejezéséig még jócskán nőni fog. A tervezett futballstadionok 98,5 százalékig közpénzből fognak megvalósulni.

A már eddig is elköltött milliárdok ellenére is kiábrándító a nézőszám. A 2015/16-os idényben közel négyezerrel csökkent az NB I fordulónkénti nézőszáma az előző szezonhoz képest. Összességében több mint 67 ezerrel (67 460) kevesebben láttak a helyszínen NB I-es találkozót, mint az eggyel korábbi (2014–2015-ös) szezonban – írja az

NSO.hu.

Ömlik a tao-pénz a fociba

„A futball olyan, mint a bográcsgulyás. Folyamatosan teszünk bele, sosem veszünk ki, és a végén kész. Ezért aztán a futball egy olyan tevékenység, ahol nagyon sok pénz forog, és nagyon sokan keresnek sokat” – mondta még 2013-ban Orbán Viktor. A miniszterelnök által alapított felcsúti labdarúgó-akadémia, amely most kiesett az NB I-ből, nagy nyertese a tao-programnak, amelynek keretében a cégek társasági adójuk egy részét látványsportágak támogatására ajánlhatják fel, így ez az összeg nem folyik be az államkasszába. Minden eddiginél több, összesen 90 milliárd forintnyi társaságiadó-bevételről mondhat le a kormány jövőre.

Az MSZP szerint értelmetlenek ezek a beruházások, az egészségügyre, az oktatásra kellene inkább költeni. Bárány Balázs, az MSZP elnökségi tagja az

RTL Klub Híradójábana mesebeli kisgömböchöz hasonlította a stadionokat, és azt mondta: a stadionépítések semmivel nem járulnak hozzá az ország fejlődéséhez.

Szabó Tünde sportért felelős államtitkár viszont egy WHO-kutatásra hivatkozva azzal érvel a stadionépítések mellett, hogy minden sportra költött forint három forint megtakarítást jelent az egészségügynek.

Századvég-akta: a többség nem akart stadionépítést

A közelmúltban a VS.hu portál a kiperelt Századvég-dokumentumok elemzése közben rátalált egy 2013 szeptemberi közvélemény-kutatásra, amelyből

kiderül, hogy a megkérdezettek 56 százaléka nem értett egyet a stadionépítésekkel.

38 százalékuk azért ellenezte az építkezéseket, mert véleménye szerint a pénzt más, fontosabb beruházásokra kellene fordítani, közel 12 százalékuk pedig a magyar futball színvonalát tartotta annyira gyengének, hogy nem érdemes költeni a stadionokra.