Itt a válasz: ezért kötelező megenni az uborka héját
Az uborka ropogós és hidratáló, igazán sokoldalú zöldség.
Vagyis valójában, legalábbis botanikai szempontból gyümölcs, ugyanis minden, ami a növény terméseként növekszik gyümölcsként definiálható, zöldség pedig minden más, ami a növény ehető része. Persze a lényegen, hogy az uborka tökéletes salátákhoz, levesekhez vagy éppen szendvicsbe, mit sem változtat. Az uborka kapcsán azonban rendre felmerülő kérdés, hogy meg lehet-e enni a héját vagy sem. Ennek jártunk most utána.
Tápanyagokban gazdag héj
Nos, a szakértők szerint igen, bátran meg lehet enni az uborka héját, sőt valójában nagyon jót is tesz a szervezetnek, mivel számtalan jó tápanyagot tartalmaz. Az uborka viszonylag alacson kalóriatartamú, így jelentős különbség a héj eltávolításával a makrotápanyagok szintjében (szénhidrát, fehérje, zsír) nem alakul ki jelentős különbség. Ugyanakkor a bőr valamivel több rostot és K-vitamint tartalmaz, mondja LaChell Miller a New Jersey Academy of Nutrition & Dietetics képviselője, aki kiemelte, hogy mivel 10 amerikai felnőttből kevesebb mint 1 nap naponta elegendő élelmi rostot, minden apróság számít. (Ez az arány feltehetően hazánkban sem sokkal jobb.)
Segíti az emésztést
A Healthline magazin szerint az uborka bőrének számos nagyszerű előnye van: egyebek között rengeteg antioxidáns található benne, segíti az emésztést, valamint csökkentheti a vércukorszintet is. A Livestrong pedig rámutat arra, hogy az uborka héja a fentebb már említett K-vitaminon túl gazdag A-és C-vitamonban is, valamint B-vitamin és rengeteg ásványi anyag is található benne. Az uborka egyebek között tartalmaz káliumot, magnéziumot, kalciumot, vasat, cinket és szelén, magas rosttartalmának hála pedig valóban jótékony hatással lehet az emésztésre. Egy 2015-ben készült tanulmányban egyébként az uborkában található antioxidánsok erejét mérték. A kutatásban 30 idősebb felnőtt vett részt, akiknek 30 napon keresztül uborkaport adtak. A vizsgálat végén kiderült, hogy az uborkapor jelentősen megnövelte az antioxidáns aktivitás számos markerét. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy a tanulmányban használt uborkapor felthetően nagyobb adag antioxidánst tartalmazott, mint amennyit egy tipikus adag uborka.
Elősegíti a hidratálást
Az uborka amúgy a hidratálást is elősegíti. Ez azért nagyon lényeges, mert a víz kulcsfontosságú a szervezet működése szempontjából. Míg a folyadékszükséglet nagy részét víz vagy más folyadékok bevitelével fedezzük, addig a vízbevitel mintegy 40 százalékát élelmiszerekből visszük be. A gyümölcsök és zöldségek pedig különösen jó vízforrásként szolgálnak az étrendben. Egy 2013-as tanulmány szerint egyébként a megnövelt gyümölcs-és zöldségbevitel jobb hidratációval jár együtt.
A fogyásban is segíthet
Az uborka a fogyás támogatásában is nagyszerű partner lehet. Mivel nagyon alacsony a kalóriatartalma, ezért gyakorlatilag elég sokat meg lehet belőle enni büntetlenül. Egy csésze (kb. 104 gramm) mindössze 16 kalóriát tartalmaz, szóval akár az étkezések között, nassolnivalóként is lehet ropogtatni. Egy kis humusszal például zseniális.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)