5 takarítási trükk, amitől minden lakás tisztább lesz
A takarítás valóban gyerekjáték lesz, ha az egész család betartja ezt a néhány szabályt.
Minden háztartásban rendszeresen szükségessé válik a takarítás, ám ez sokak számára hatalmas terhet jelent, így nem túlzás azt állítani, hogy a házimunka miatt alakul ki a családi viták jelentős része. Csakhogy ennek nem feltétlenül kell így alakulnia, ha a háztartásban élők mindannyian betartanak bizonyos alapszabályokat, illetve bevetnek már kipróbált, apró trükköket – hívta fel a figyelmet a The Spruce.
Kétségtelen, hogy nehéz úgy fenntartani a rendet és a tisztaságot, ha ez kizárólag egyetlen családtag feladata és felelőssége. Már csak az ő erőfeszítéseit is illik megtisztelni azzal, hogy senki nem veszi semmibe azt a rengeteg munkát, amit annak érdekében végez, hogy a lakás higiénikus és tiszta legyen.
Ehhez valóban nem feltétlenül szükséges drasztikus életmódváltás, sok esetben néhány új szokás bevezetése is célravezető lehet.
A takarítás nem mindig fárasztó kötelesség
A szakemberek szerint az egyik leggyakoribb hiba, amit sokan elkövetnek, hogy rendszeres takarítás helyett bizonyos időközönként egy teljes napot szánnak arra, hogy mindent rendbe hozzanak az otthonukban, és mivel ez rendkívül fárasztó, és sokszor nem is elég eredményes, úgy élik meg, hogy a takarítás mindenképpen egy nehéz és semmiképpen sem kellemes tevékenység.
Ennek azonban nem kell így lennie. A kád és a zuhanyfülke alapos fertőtlenítésére például hetente sort kell keríteni, és a vízkőoldásra is időt kell szánni, de sokat segíthet a helyzeten, ha minden fürdőhasználat után 1 percet szánnak arra, hogy eltávolítsák a lefolyókból a hajszálakat, letöröljék a csempét, és a megfelelő helyre helyezzék száradni a törölközőket és szivacsokat.
A lakásokban az egyik legnagyobb ellenség a por, és ezzel nehéz felvenni a harcot, ám mégsem szabad feladni. A portörlésre is érdemes néhány naponta sort keríteni, a megelőzés érdekében pedig célszerű beszerezni akár légtisztítókat is. Aki forgalmas helyen lakik, annak érdemes napközben csukva tartani az ajtókat és ablakokat, a szellőztetést pedig a kevésbé forgalmas esti órákra időzíteni.
A feladatokat érdemes felosztani egységesen: ha minden nap csak 30 percig foglalkozik a család minden tagja valamilyen feladattal, nem kell egyetlen nap alatt, hétvégén kitakarítania házat, így senki nem fogja annyira megterhelőnek érezni.
A mosogatógépből mindig ki kell pakolni, amint lejárt a program, hogy üresen várja a következő adagnyi koszos edényt, ezzel megelőzve egy nagy adag feszültséget, amit a pluszfeladat okoz, amikor már muszáj bepakolni a mosatlan edényeket. A megelőzést szolgálja az is, ha a lakásba belépők számára kötelező érvényű szabály, hogy az utcai cipőjüket még a bejáratnál levegyék. Ezzel jelentős mennyiségű szennyeződéstől lehet megkímélni a lakás többi részét, érdemes nagyobb gondot fordítani erre a kérdésre.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)