A szakértők még mindig nem tudják pontosan, miért is álmodunk, valamint arra sincs konkrét magyarázat, honnan származik az álmok tartalma. Persze különböző elméletek vannak, ahogy arra vonatkozóan is, hogy mi okozhatja a rendszeres rémálmokat.
Szorongás és stressz
Egyes tudósok állítása szerint sok embernél a szorongás és a stressz játszik szerepet, az alapvető elképzelés ugyanis az, hogy akkor álmodik valaki, ha az agy egy edott napot kódol az emlékezetben. Az elmélet szerint pedig, ha a nap folyamán valaki szorongást és stresszt taszaptalt, akkor a felfügyelemlett feszültség rémálmok formájában visszaköszönhet. Ezen túlmenően az ismétlődő rémálmok hátterében a poszttraumás stressz zavar (PTSD) is állhat, amely egy nagyobb trauma következtében alakulhat ki. A Cleveland Clinic jelentése szerint az Egyesült Államokban élő emberek körülbelül 7-8 százalékának lesz PTSD-je az élete egy bizonyos pontján, olvasható a Self oldalán.
Más betegségek
Sajnos azonban a rémálmokat más, ezeknél jóval súlyosabb betegségek is okozhatják, legalábbis erre enged következtetni egy nemrégiben publikált, friss tanulmány. A ClinicalMedicine folyóiratban megjelent kutatás szerint a rémálmok a lupusz és szisztémás autoimmun betegségek, például a rheumatoid arthritis kialakulásának kevéssé ismert jelei lehetnek. "Az ilyen szokatlan tünetek arra utalhatnak, hogy a betegség egyre intenzívebb és folyamatosan súlyosbodik" – magyarázta Melanie Sloan, a tanulmány egyik vezető szerzője, a Cambridge-i Egyetem közegészségügyi és alapellátási tanszékének kutatója. Sloan azt is kiemelte, hogy a lupusról például köztudott, hogy több szervet, köztük az agyat is érinti, emiatt pedig nem kizárt, hogy rémálmok gyötrik majd a pácienst.
Ezek a cikkek is hasonló témákról szólnak
Jennifer Mundt, a Chicagói Northwestern Egyetem Feinberg Orvostudományi Karának alvásgyógyászati, pszichiátriai és viselkedéstudományi adjunktusa – aki egyébként nem vett részt a tanulmányban – elmodta, nagyon örül annak, hogy az új kutatások a rémálmokra összpontosítnak.
Bár a rémálmok sok orvosi és pszichiátriai betegségben szenvedőnek okokznak problémát, mégis ritkán összpontosítanak rájuk, kivéve a PTSD kapcsán.
– magyarázta, majd rávilágított, hogy a közelmúltban egy másik tanulmány felfedte azt is, hogy a covidban szenvedő betegek 18 százalékának vannak gyakori rémálmai.
Döbbenetes felfedezések
Bár ennek a területnek a kutatása még egészen új, egy 2019-es kutatás már utalt arra, hogy az ízületi gyulladásban szenvedő betegek rémálmokat és más REM zavarokat, például alvási bénulást is tapasztaltak. Egy 57 éves férfi például arról beszélt, hogy álmában elvadult ragadozó madarak fenyegették, egy 70 éves nő pedig azt mondta, hogy az unokaöccse súlyos veszélyben volt, de nem tudott rajta segíteni. Most, az új tanulmány elkészítése során amúgy 400 orvost és 676 lupuszban szenvedő embert kérdeztek meg, valamint részletes interjúkat készítettek 50 klinikussal és 69 szisztémás autoimmun reumás betegségben, köztük lupuszban szenvedőkkel is. A kutatók azt találták, hogy 5 lupuszos betegből 3 élénkebb és nyomasztótt rémálmokról számolt be. Ezekben az álmokban az alany sokszor elesik, megtámadják, csapdába esik vagy gyilkosságot követ el. Az egyik beteg ezzel kapcsolatosan elmondta, egyáltalán nem erőszakos ember, még a rovarokat sem öli meg, éppen ezért arra a következtetésre jutott, hogy valószínűleg ő harcol a saját szervezetével.
Valószínűleg magamat támadom, ez az egyetlen dolog, amit logikusan ki tudok hozni ebből.
Sloan szerint ezeknek a figyelmeztető jeleknek a felismerése fontos, mert lehetővé teszik a betegségek korai felismerését. Persze ehhez az orvosok együttműködésére is szükség lenne, ugyanis a dokik ritkán kérdezik a beteget efféle tapasztalatokról, de a páciensek sem feltétlenül beszélnek arról, hogy rémálmok gyötrik őket.
Erősen arra biztatjuk az orvosokat, hogy kérdezzenek a rémálmokról, ezzel segíthetnék ugyanis hamarabb észlelni bizonyos betegségeket
– mondta David D'Cruz, a tanulmány másik vezető szerzője, reumatológus tanácsadó.
(Forrás: CNN, Fotó: Freepik)