Itt a válasz: ezért tilos reggelente kávét inni
A reggeli kávét sokan igazi jolly joker napindítónak tartják, pedig az igazság nem is állhatna ettől távolabb.
Korán kelni kétségtelenül nehéz, éppen ezért egyáltalán nem furcsa, hogy a legtöbben egy jó erős kávéval indítják a napjukat. Dupla eszpresszó, hosszú kávé, jegeskávé, édesmindegy, csak koffein legyen benne, ami felébreszt. Sokan azonban bele sem gondolnak, hogy ezzel mekkora károkat tehetnek a szervezetükben. Most eláruljuk, miért is tilos ébredés után azonnal a kávé után nyúlni.
Jó a koffein, de nem mindegy, mikor
Előljáróban egyébként annyit, hogy a kávéfogyasztásnak számos kimutatható előnye is van, hiszen a benne lévő koffein segíthet ébren maradni. Viszont egyáltalán nem mindegy, ez a koffein mikor jut be a szervezetbe. A koffein ugyanis hatásal van a stresszhormonokra, vagyis, ha valaki reggel, ébredés után rögtön kávéval indít, akkor nagy eséllyel zöld utat ad a kortizol felszabadulásának.
Cukorbetegség
Ezzel viszont csak annyi a baj, hogy ébredéskor a kortizol amúgy is magasan van, szóval, szóval erre a kávé csak pluszban rásegít, ráadásul emiatt vércukoringadozás alakulhat ki. Kutatásoks szerint emiatt megnövekedhet a cukor-és telített zsírtartalmú ételek utáni vágy, ami aztán hízáshoz, hosszú távon pedig inzulinrezisztenciához vagy 2-es típusú cukorbetegséghez vezethez.
Érdemes várni
Ráadásul a kávé a savassága miatt sem ajánlott éhgyomorra, mivel a bélrendszernek sem tesz túl jót, így mindenképpen érdemes megfontolni, hogy mikor is dönti le valaki az első adag feketéjét. Célszerű lehet ébredés után néhány órát várni, megreggelizni és csak utána kihasználni a kávé csodás, jótékony hatásait.
Délután sem kellene
A kávé és az alvás közötti összefüggésre több tanulmány és kutatás is felhívta már a figyelmet, ugyanis nagyon úgy fest, hogy a koffein negatívan befolyásolhatja a pihenés időtartamát és minőségét is. A szakemberek azt mondják, hogy hat órával a lefekvés előtt már egyáltalán nem szabadna kávét inni.
Jótékony hatások
A kávéna számos jótékony hatása is ismert, egy közelmúltbeli tanulmány például arra jutott, hogy aromájának stresszoldó hatása lehet a fogászati kezelés alatt álló betegekre. Sőt vannak olyan bizonyítékok is, melyek arraa utalnak, hogy a kávé védelmet nyújthat olyan betegségek ellen, mint az Alzheimer-kór, vagy a 2-es típusú diabéteszt. Ez utóbbi ellentmondásosnak tűnik a fentiek tükrében, de a lényeg pont az, hogy a nem reggel, éhgyomorra fogyasztott, mértékletes kávéfogyasztásnak lehetnek meglepő egészségügyi előnyei.
(Forrás: IFLScience, Fotó: Freepik)