Sokkoló hírek érkeztek a koronavírus szövődményeiből, erre figyelmeztetnek a szakértők

Egy friss tanulmány szerint, azok sem nyugodhatnak meg, akik évekkel ezelőtt kapták el a koronavírust, mivel a szövődmények miatt nekik is kell aggódniuk.

2024. október 16., 17:28

Szerző:

A tanulmányok szerint a koronavírus akár három évig is jelentősen növelheti a szívinfarktus és a stroke kockázatát - derül ki egy új tanulmányból. Az adatok szerint különösen nagy a kockázat azoknál, akik kórházi kezelésre szorultak a fertőzés miatt, olvasható Pénzcentrum cikkében.

A koronavírus szövődményei különösen veszélyesek lehetnek

A koronavírus ismét megjelent, és egyre több beteget azonosítanak a háziorvosok. A Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja nőtt az elmúlt időszakban a szennyvízben és több városban is emelkedő tendenciát mutat. Bár a koronavírus sokat változott az elmúlt években, még mindig veszélyes, különösen a 60 éven felüliek és a krónikus betegségben szenvedők számára jelent kockázatot.

Azonban azok sem nyugodhatnak meg, akik korábban kapták el a koronavírust. Az Atherosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology című orvosi folyóiratban szerdán közzétett tanulmány a UK Biobank adatbázisában szereplő közel negyedmillió ember orvosi feljegyzéseit elemezte. A kutatók 11 000 olyan személyt azonosítottak, akiknek 2020-ban pozitív Covid-19 teszteredménye volt, közülük közel 3 000-en kórházi kezelésre szorultak. Ennek a csoportnak az eredményeit, 222 000 olyan személy adataival hasonlították össze, akiknek ugyanebben az időszakban nem volt Covid fertőzésük.

A vizsgálatok alapján, azok, akik még 2020-ban kapták el a koronavírust, amikor még vakcina sem volt, közel három év után is nagyobb volt a súlyos szívesemény, például szívinfarktus vagy stroke kockázata, mint azoknál, akiknek az említett időszakban nem volt pozitív koronavírus tesztje.

Nincs jele e kockázat mérséklődésének. Ez tulajdonképpen az egyik legérdekesebb, szerintem meglepőbb eredmény

– emelte ki Dr. Stanley Hazen, a Cleveland Clinic kardiovaszkuláris és anyagcsere-tudományi osztályának elnöke.

Azt azonban még nem tudni, miért van a koronavírusnak ilyen hatása hosszabb távon a szív- és érrendszerre. Ugyanakkor korábbi vizsgálatok kimutatták, a koronavírus képes megfertőzni az erek falát bélelő sejteket, és a vírust az artériákban kialakuló plakkokban is megtalálták.

Lehet, hogy a Covid valamit tesz az artériák falával és az érrendszerrel, ami tartósan károsodik, és idővel csak folytatódik

– emelte ki Dr. Hooman Allayee, a Dél-kaliforniai Egyetem Keck School of Medicine professzora.

A tanulmány azonban talált összefüggést a vércsoport és a koronavírus után fellépő szívpanaszok között. Az 0-s vércsoportú embereknél, akiket kórházba szállítottak koronavírus miatt, nem volt olyan magas a szívroham vagy a stroke kockázata, mint az A, B vagy AB vércsoportúaknál.

Ha már valaki megkapta a koronavírust, különösen oda kell figyelnünk arra, hogy mindent megtegyünk a szív- és érrendszeri kockázat csökkentése érdekében

– hangsúlyozta Dr. Hazen. A tanulmány nem vizsgálta a Covid-19 elleni védőoltás hatását az egyén szív- és érrendszeri kockázatára, de a kutatók szerint az védő hatású lehet.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock) 

Nem titok, hogy a különböző alapanyagokból készült edényekből és lábasokból, műanyag vagy szilikon eszközökről vegyi anyagok jutnak az ételbe, amelyek rákot okozhatnak. Nem mindegy, melyik edényt mire használjuk, sőt, az sem, hogyan tisztítjuk a konyhai eszközöket.