Halászlé, amitől kiskarácsonyt dúdol a kanál is

Van, aki a dunai halászlére esküszik, van, aki a tiszaira, és van, aki a balatonira, de egy biztos, nincs karácsony halászlé nélkül. 

2024. december 19., 15:57

Szerző:

A halászlé tradícionális karácsonyi étel, és bár a különböző tájegységek receptjei eltérnek egymástól, vannak közös pontok az elkészítés módjában. A halászlé receptje 1871-ben jelent meg Szegeden, Rézi néni szakácskönyvében. „Halpaprikás halászosan" volt ekkor a halászlé neve. A „halászos mód” lényege az volt, hogy minden hozzávalót egyszerre tettek bele a bográcsba, mivel az igazi halászlé nyílt tűzön, bográcsban készült. Aki teheti, győzze le a hidegtől való félelmét, és rakja meg a halászlé alatt a tüzet, egészen mennyei ízvilágot kap cserébe a tányérjára. 

Nem mindegy, miben fő a halászlé

Ha a bográcsolás nem megoldható, akkor is érdemes figyelmet fordítani a megfelelő lábas kiválasztására. A Sóbors szerint halfőzéshez az alul széles, lapos fenekű edényt szokták javasolni, ami felfelé szűkül. Mivel a szája szűkebb, így a párolgás is mérsékeltebb, ráadásul a lapos fenék a tűz feletti főzésnél is praktikusabb, a halszeletek kevésbé törnek össze benne. Ez a változat inkább Baján népszerű, az alföldi felfelé szélesedik.

Nálunk édesanyám főzi a halászlevelet, ezúttal az ő receptjét osztom meg önökkel. Mivel a család az Alföldről, a Tisza mellől származik, ehhez a változathoz alaplevet kell készíteni, és nem ússzuk meg a paszírozást sem.

Halászlé

Hozzávalók

70dkg keszeg

70dkg halfej

70dkg ponytdarab

50 dkg harcsafilé

25 dkg ikra és haltej (vegyesen)

50dkg hagyma

2l víz

3 kanál pirospaprika

bors

A halat érdemes a főzés előtt 2-3 órával alaposan besózni, majd állni hagyni. Az alaplé elkészítéséhez a harcsafilén, az ikrán és a haltejen kívül az összes hozzávalót egyszerre kezdjük főzni, ám csak a forrás után tesszük bele a fűszereket, amellyel további 30 percig lassú tűzön  főzzük a levest. A halászlé nem pörkölt, így a pirospaprikát nem a hagymára, hanem a vízbe kell beleszórni, és csak azután, hogy felforrt az alaplé, különben a fűszer megég. Akkor lesz megfelelő állagú az alaplé, amikor a halhús leválik a gerincről és a szálkákról. Ezután a levet le kell szűrni, a halhúst lefejteni a szálkákról, majd átpasszírozni.

Ha az alaplé elkészült, mehet vissza a passzírozott hallal együtt a bográcsba vagy lábasba. Újra feltesszük főzni, vizet már nem adunk hozzá. Amikor felforrt, beletesszük az 50 dkg harcsafilét és a 25 dkg ikrát és haltejet, és körülbelül 10 perc alatt összefőzzük.

Kenyeret és erőspaprikát tálalunk fel mellé.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

Nem titok, hogy a különböző alapanyagokból készült edényekből és lábasokból, műanyag vagy szilikon eszközökről vegyi anyagok jutnak az ételbe, amelyek rákot okozhatnak. Nem mindegy, melyik edényt mire használjuk, sőt, az sem, hogyan tisztítjuk a konyhai eszközöket.