Változott az átlagéletkor, ennyi jelenleg Európában
A friss felmérések szerint, emelkedett az átlagéletkor Európában és Magyarországon is.
Elkészült az európai átlagéletkorra vonatkozó friss felmérés, amiből kiderül, hogy miként változott a szám az elmúlt időszakban. Az adatok alapján az Európai Unió népességének átlagéletkora 2024-ra elérte a 44,7 évet, ami azt jelenti, hogy az uniós átlagéletkor tíz év alatt, a 2014-ben feljegyzett 42,5 évről 2,2 évvel emelkedett, írta meg az Infostart az Eurostat nyomán.
Nőtt az átlagéletkor az Európai Unióban
Az Eurostat közlése szerint, az Európai Unióban a vizsgált időszakban az átlagéletkor valamennyi uniós tagállamban nőtt, kivéve Máltát (-0,7 év) és Németországot (-0,1 év). Az utóbbi ország esetében változatlan maradt a vizsgált mutató. Ezzel szemben négy országban emelkedett az átlagéletkor, legalább 4 évvel. Ezek közé tartozik Görögország, Olaszország, Portugália és Szlovákia. A csúcstartókat után Ciprus, Spanyolország és Lengyelország következett, ahol a népesség átlagéletkora 3,8 évvel növekedett.
A legnagyobb átlagos életkora a lakosságnak az uniós országok közül Olaszországban volt, ott 48,7 év. A legalacsonyabb Írországban 39,4 évvel. Magyarországon a lakosság átlagos életkora 44,5 év volt 2024-ben az uniós statisztikai hivatal adatai szerint. A 2023-as adatok szerint, 44,2 év volt az átlagéletkor, 2014-ben pedig 41,4 év volt. Legelőször 1960-ban jegyezték ezt fel, akkor Magyarországon ez a szám 32 év volt.
Az Európai Unió jelentése kitér arra is, hogy a tagországokban született népesség átlagos életkora 2 évvel volt magasabb (45,1), mint a külföldön született, majd az unió területére költözött népességé (43,1 év). Az adatok szerint a nem uniós országokban született, de az unió területén élő lakosság 59,7 százaléka volt 20 és 54 év közötti.
Sokat nőtt a várható élettartam
Az elmúlt évszázadokban nagyon sokat nőtt a várható élettartam. A fejlett országokban az orvosi ellátásnak köszönhetően egyre hosszabb az élettartam, vannak társadalmak, ahol a 100 éves kor sem kirívó. Azonban az utópisztikusnak hangzó 150 év még ezekben az országokban sem érhető el.
A várható élettartam növekedése elsősorban a gyermekkori betegségek csökkenésének volt köszönhető. Azok, akik a 20. század elején elérték a felnőttkort, nem számíthattak arra, hogy sokkal tovább élnek, mint dédszüleik, de sokkal kisebb volt a valószínűsége annak, hogy gyermekeik vagy unokáik előttük halnak meg. Azonban a világ nagy részén azonban 60 év felettiek körében kellene javulásnak bekövetkeznie.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)