A szklerózis multiplex korai jelei, amit senki sem vesz komolyan
A szklerózis multiplex (SM) első tünetei gyakran enyhék és változatosak, de a korai felismerés kulcsfontosságú a betegség lefolyásának lassításában.
A szklerózis multiplex egy autoimmun betegség, amely a központi idegrendszert érinti, és számos korai tünettel jelentkezhet. Ezek közé tartozik a végtagokban vagy az arcon jelentkező zsibbadás, bizsergés, valamint az egyik szemben fellépő látásromlás vagy fájdalom, amely gyakran a látóideg gyulladására utal – hívja fel a figyelmet a Mass General Birgham.
A szklerózis multiplex első tüneteit nem vesszük komolyan
A fáradtság az SM egyik leggyakoribb és legkorábban jelentkező tünete, amely akár a betegek 65%-át is érintheti. Ez a kimerültség nem csupán fizikai, hanem mentális teljesítménycsökkenésben is megnyilvánulhat.
A mozgáskoordináció zavara, egyensúlyproblémák és izomgyengeség szintén figyelmeztető jelek lehetnek. Ezek a tünetek gyakran hirtelen jelentkeznek, és idővel súlyosbodhatnak, akár hányingerrel, hányással is járhatnak.
Ugyancsak jellemző SM tünet a látásromlás, látászavar. Ha a látás homályossá válik, kettőslátás lép fel, vagy az egyik szemre egyáltalán nem lát valaki, azt mindenképp ki kell vizsgáltatni.
A kognitív funkciók romlása, például a memóriazavarok és a koncentrációs nehézségek, szintén előfordulhatnak a betegség korai szakaszában. Ezek a tünetek gyakran észrevétlenek maradnak, de jelentős hatással lehetnek a mindennapi életre.
A gyakori vizelési inger szintén jellemző tünet, ebben az esetben akkor is telinek érzi a hólyagot az érintett személy, ha annak nincs oka. Amennyiben ezt tapasztalja, ám nem szenved húgyúti fertőzésben, nem szed vízhajtót, és a medencetáji izmok is megfelelően működnek, érdemes kivizsgáltatni a tünetet.
A korai tünetek felismerése és az időben történő orvosi konzultáció lehetővé teszi a megfelelő diagnózis felállítását és a kezelés megkezdését, amely lassíthatja a betegség előrehaladását és javíthatja az életminőséget.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)