Szilveszteri másnaposság: itt a megoldás, ha már megvan a baj
Idén sem mindenki ússza meg a másnaposság kellemetlenségeit, de néhány szabály betartásával enyhíthetőek a tünetek.
A szilveszter sokak számára baráti vagy családi körben telik, néhány finom koktél vagy más alkoholos ital társaságában. Az italfogyasztás segíthet az ünnepi hangulat fokozásában, és mértéket tartva igazán kellemesen alakulhat az este, ám ilyenkor még annál is másnaposság alakulhat ki, aki más esetekben csak nagyon fegyelmezetten fogyaszt alkoholt.
Szilveszterkor még az is könnyen túlzásba viheti az ivást, aki csak ritkán választja a szórakozás ezen formáját, sőt akár az is előfordulhat, hogy éppen emiatt nem érzi meg az illető, hogy mikor szükséges megálljt parancsolni magának, mert fogalma sincs arról, hogyan reagál a szervezete a nagyobb mennyiségű alkoholra. A rosszullét már az éjszaka folyamán is jelentkezhet, a másnaposság pedig garantált, ha egymás után csúsznak le a koktélok.
Aki mindezt szeretné elkerülni, annak érdemes betartania néhány alapszabályt, és persze arra is léteznek trükkök, hogy a kellemetlen tünetek enyhüljenek, ha már kialakult a probléma.
A másnaposság tönkreteheti az új év első napját
Január elsején nincs is rosszabb, mint fejfájással, émelyegve és szédülve ébredni: ezek már biztosan jelzik a másnaposságot. Annak érdekében, hogy mindezt ne kelljen átélni, már előző nap is sokat lehet tenni. A legfontosabb szempontokat a Falstaff gyűjtötte össze, és egyértelműnek tűnik, hogy érdemes megfogadni a tanácsokat.
A legtöbben bele sem gondolnak, de szilveszter este nemcsak a pezsgőről és a finom italokról, hanem az ízletes falatokról is érdemes gondoskodni. Aki ilyenkor nem mellőzi a vacsorát, és csak egy finom menü utánra időzíti az első koccintást, jó alapot teremt ahhoz, hogy különösebb problémák nélkül vészelje át a szilvesztert. Jó taktika lehet az is, ha a koktélok mellé snacket is fogyasztunk, hiszen már néhány falat is hatékonyan ellensúlyozhatja az alkohol hatását – bár ez csak egy bizonyos mennyiségig igaz.
Alapszabály az is, hogy legalább annyi vizet kell elfogyasztani az este folyamán, mint alkoholt, hiszen a dehidratáltság nagyon gyorsan bekövetkezik, és mindez hatalmas szerepet játszik a részegség kialakulásában is. A vízivás a másnaposságra is hatásos gyógyír, de a víz még többet segít, ha már az este folyamán is nagy mennyiségben jelen van a szervezetben.
A minőségről sem lehet megfeledkezni: ahogy egyéb alkalmakkor, úgy a szilveszteri partikban sem ajánlott silány termékeket fogyasztani, legyen szó sörről, borról vagy töményekről. A drágább italokra ilyenkor megéri költeni, ezek ugyanis sokkal kisebb eséllyel okoznak súlyos rosszullétet, bár mértéktelenül ezeket sem lehet fogyasztani.
Nem a szilveszter az ideális alkalom a kísérletezésre: aki tudja magáról, hogy nem tolerálja jól a szervezete a pezsgőt, csak az illem kedvéért ne ezzel koccintson. A különböző italtípusokat sem szabad keverni, ugyanis minél többféle alkohollal kell megküzdenie a testnek, annál nagyobb az esély a másnaposságra.
Mit lehet tenni, ha már bekövetkezett a rosszullét?
Aki mégsem tudta elkerülni a másnaposságot, kipróbálhatja a citromos vizet és a kávét: mindkettőnek áldásos hatása van ilyenkor. A folyadékpótlás nélkülözhetetlen, a kávé pedig rövid időn belül javulást eredményez. Emellett egy bőséges, vitaminokban gazdag reggeli is támogathatja a szervezet mihamarabbi regenerációját.
Érdemes kiszellőztetni a hálószobát lefekvés előtt, illetve ébredés után is, a friss levegő ugyanis segít abban, hogy kitisztuljanak a gondolatok, míg egy kellemes, nem túl forró zuhany felfrissít. Egy kis szabadtéren végzett testmozgás, például egy könnyű séta hozzájárul ahhoz, hogy a szervezetben még jelen lévő alkoholt gyorsabban lebontsa a máj, így erre még akkor is érdemes mindenkinek rávennie magát, ha inkább csak az ágyban feküdne. Aki a fenti tanácsokat megfogadja, sokat tehet azért, hogy jól induljon az új év első napja.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)