Új, veszélyes fajt találtak a Tiszában

A hüllőt páncélja középvonalán húzódó taréj szerű kiemelkedésekről lehet megismerni.

2023. augusztus 28., 10:49

Szerző:

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársai a Tisza folyó ökológiai állapotának vizsgálatkor a folyóban egy eddig csak háziállatként tartott kedvencre, nevezetesen egy mississippi tarajosteknősre bukkantak. Ezt az állatfajt természetes környezetben még nem figyelte meg senki a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén. „Arra viszont senki sem számított, hogy új jelenlévő fajként kell értelmezni egy eddig csak háziállatként tartott kedvencet, nevezetesen a mississippi tarajosteknőst (Graptemys pseudogeographica)” – olvasható a nemzeti park oldalán.

Az említett idegenhonos teknősfajok Észak-Amerikából kerültek Európába és azt követően hamarosan elterjedt házikedvenccé váltak. Ma már tudva levő, hogy részben a felelőtlen kisállattartás következtében az ékszerteknősök kivadulva életképes populációt alkotnak. Helyi viszonylatban bizonyító erejű példa erre a közelmúltban a szolnoki Alcsiszigeti-Holt-Tiszán előkerült fiatal egyed. A mississippi tarajosteknősről még nincs ilyesféle információja a természetvédelem szakembereinek, minthogy arról sem, hogy a telet átvészelik e. Aggasztó tény viszont az, hogy észak-Olaszországban már szaporodó egyedeit dokumentálták. Hogy milyen hatást gyakorol a faj hazai fauna képviselőire, az ökoszisztémára, illetve szaporodásra, invázióra képes e a faj, ezek mind megválaszolandó kérdések.

Megunt házi kedvenceinket ne eresszük szélnek

„Egyrészt nem tudható, hogy életben marad-e, tehát állatkínzás is elkövethető, másrészt a kivadult állatok hazai életközösségre gyakorolt hatása sok esetben hatalmas kockázattal és beláthatatlan következményekkel jár. Tartásuk során fokozott figyelemmel kell lenni a szökés kockázatára is. Ökológiai katasztrófák (élőhelyvesztés, táplálék konkurencia, kihalás, stb.) alakultak ki ilyen felelőtlen hozzáállás következményeként” – hívja fel a figyelmet a Nagy Gábor Természetvédelmi területfelügyelő. Ahogy korábban beszámoltunk legutóbb egy út szélére dobott aligátorteknős keltett riadalmat Balatonlellénél, akkor rendőrt is hívtak a hüllőre. 

(Kiemelt képünkön: mississippi tarajosteknős, Fotó: Matthijs Kuijpers / Biosphoto / Biosphoto via AFP)

A Jazzy Rádió Business Class műsorának Dr. Heltai Miklós, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének intézetigazgatója beszélt arról, hogy miért látunk egyre nagyobb számban vörös rókát Budapesten, és mit kell tennünk, ha találkozunk egy rókával.