Zavartalanul szivárog egy földgázmező
A több mint háromszáz-millió tonnányi kibocsátás csökkenthető lenne, de nem tesznek ellene semmit.
Türkmenisztán két legfontosabb fosszilis tüzelőanyag-mezejéből összeszen 366 millió tonnának megfelelő szén-dioxid jutott a légkörbe tavaly, ezek többsége a nemzeti olajtársaság, a Turkmenoil tulajdonában állnak – tudta meg a The Guardian. A lapnak nyilatkozó szakértők szerint a kibocsátás könnyedén csökkenthető lenne, ha a szovjet időszakból származó eszközöket felújítanák, de az ország diktátora Serdar Berdimuhamedov nem tesz semmit az ügy érdekében.
Türkmenisztán metánkiboácsátás tekintetében a világelső, csak ez a két mező kiteszi az Egyesült Királyság metánkibocsátását is. A metán húsz év alatt nyolcvanszor több hőt köt meg, mint a szén-dioxid, ezért több ország diplomáciai lépéseket tesznek annak érdekében, hogy változásokat érjenek el az ügyben – derül ki a The Guardian cikkéből.
Türkmenisztánban található A pokol kapujaként ismert Darvaza-kráter is, amelyet 1971-ben szovjet geológusok által felépített fúrótorony hozott létre a földgáz kinyerésére, viszont a torony feltáratlan földalatti üregre épült, és be is szakadt a ránehezedő súly alatt. A metángáz pillanatok alatt megtöltötte az ötezer négyzetméteres krátert és azóta is lángokban áll.
(Kiemelt képünk: a türkmenisztáni Pokol kapuja. Fotó: MERDAN VELHANOV / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP)