Dúsabbá válnak a szobanövényei, ha beveti ezt a néhány trükköt
Egy-egy szobanövény esetében nem csak annak életben tartása jelenthet problémát.
Egy szobanövény barátságosabbá teszi a helyiséget, egészségesebbé válik tőle a levegő, és természetesen az sem elhanyagolható tény, hogy dekorációként is szolgál. Ez utóbbi azonban csak abban az esetben igaz, ha sikerül igazán dús és egészséges növényt nevelnünk belőle, ami nem könnyű feladat. Néhány trükk bevetésével azonban ez is sikerülhet – hívta fel a figyelmet a The Spruce.
Sokak számára az is kihívást jelent, hogy egy adott szobanövény számára biztosítsák az ideális körülményeket, és kétségtelen, hogy már önmagában az is nagy öröm, ha ezt sikerül teljesíteni. A napfény és a locsolás mennyisége, a talaj minősége, valamint a növény kártevőktől való megóvása bőven elég feladatot ad. Azonban sajnos a növény életben tartása nem jelenti automatikusan azt, hogy az adott példány dús lombozatú, mutatós virág lesz.
Ennek eléréshez is léteznek módszerek, amelyekkel érdemes megismerkednie annak, aki szebb és egészségesebb virágokat szeretne látni az otthonában.
Így lesz igazán szép minden szobanövény
Bár úgy tűnhet, a metszésre csak a kerti növényeknek, különösen a fáknak és bokroknak van szüksége, ám érdemes tudni, hogy ez jót tehet a cserepes növényeknek is. Az elöregedett ágak levágás, valamint a növény minimális visszametszése is elegendő lehet ahhoz, hogy serkentsük az új hajtások megjelenését. Minél több területen történik visszametszés, annál több új hajtást hozhat a növény, ez pedig azt eredményezi, hogy a korábbinál jóval dúsabbá válik. A metszéshez azonban érdemes beszerezni egy profi metszőollót, és a metszés módjára is figyelni kell, amely növénytípusonként eltérő lehet.
A téli időszak a szobanövényeket is megviseli, így tavasz előtt érdemes a lehető legtöbb napfényhez juttatni a különböző példányokat. A fény mennyiségének növekedése automatikusan előidézi az új hajtások megjelenését. Könnyen észrevehető, amikor egy növénynek több fényre van szüksége, ugyanis árulkodó lehet, ha megnyúlik, és feltűnően a fény felé kezdi fordítani a leveleit, vagy akár teljesen el is dől.
A leghidegebb hónapokban egy szobanövény könnyen megfázik, és sok fajta a huzatot sem szereti. Ugyanakkor ahogy melegszik az idő, érdemes lehet több friss levegőhöz juttatni az egyes példányokat. Akár az ablak kinyitása is sokat segíthet, de napfényes időben a teraszra vagy erkélyre is érdemes lehet kihelyezni ezeket a növényeket. Annak ellenére, hogy alapvetően benti tartáshoz szoktak, a fejlődésükre rendkívül pozitív hatást gyakorolhat a friss levegő és a természetes fény.
A páratartalom növelése szintén segíthet, hiszen a legtöbb növény a fűtési szezont megsínyli: leveleik lehullatásával jelzik, hogy nem érzik jól magukat. A túl száraz levegő nincs jó hatással rájuk, és ez is tél végén mutatkozhat meg igazán. Érdemes beszerezni párásítót, illetve az is sokat segíthet, ha langyos vizes permetet kapnak a leveleikre. Ezáltal a páratartalom is növekszik, arra azonban fontos figyelni, hogy ne ázzanak el a levelek, hiszen a túllocsolás is negatívan hathat rájuk. A fentiek betartása azonban alapvetően minden növénytípusnál beválik, és azt eredményezi, hogy a virágok sokkal dúsabbá és szebbé válnak.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)