Két veszedelmes parazita tarolja le éppen a Bükköt
Két parazita ezekben a pillanatokban is azon dolgozik, hogy az egész Bükk csodáját és szépségét eltörölje.
Hívatlan vendégek, azaz két komoly parazita terjed a Bükkben – közölte a Magyar Mezőgazdaság. A lap szerint a klímaváltozás mellett a biológiai invázió jelenti a legnagyobb kihívást a hazai tájakon. A mezőgazdasági szakportál olyan betolakodókról írt, amelyek már egész Magyarországon, így a Bükk erdeiben is komoly károkat okoznak.
Kőris kéregrák: alattomos parazita, ami régóta velünk van
Az egyik kiemelt parazita a kőris kéregrák, mely 2008-ban tűnt fel hazánkban. A kőris kéregrák nevű súlyos betegség Kelet-Ázsiából származik, Európában Lengyelországban észlelték először 1992-ben. A kórokozó elsősorban a magas kőrist és a magyar kőrist fertőzi, de az amerikai kőrist is megbetegítheti, ugyanakkor a virágos kőris nem fogékony rá.
A fertőzés többnyire a leveleken vagy a levéléren indul, és a levélnyélen vagy kisebb kéregsérüléseken keresztül hatol be a kéreg alatti szövetekbe, és azok elhalását okozza. A fertőzés onnan minden irányba tovább terjed. Az elhalt kéregrész besüpped, vörösesre, világosbarnára, később sötétbarnára színeződik.
Az elhalt hajtások, vesszők szerepét újabb és újabb oldalhajtások veszik át, amitől torzul a fa alakja. A vastagabb kéregszövetekben jellegzetes felrepedező nekrózist (szövetelhalást) okoz. A folyamatos fertőződés a fiatalabb fák halálát eredményezi. Az idősebbeken részleges koronaelhalás következhet be, de szélsőséges esetben azok is elpusztulnak.
Tölgy-csipkéspoloska: a parazita, ami autóval és vasúttal utazik
A tölgy-csipkéspoloska Észak-Amerikában őshonos, Európában először 2000-ben Olaszországban észlelték. Bár a kifejlett poloskák röpképesek, ám rendszerint a kényelmes utazást választják: a közúti és vasúti forgalomnak köszönhetően a faj nagyobb távolságokra is gyorsan eljuthat.
A parazita ma már jelen van 27 európai és 3 ázsiai országban. Magyarországon először 2013 májusában a Szarvasi Arborétumban találták meg. 2019-re már az ország minden megyéjében előfordult, napjainkban már a Bükk-hegység tölgyeseiben is gyakran felbbukan.
Őshonos tölgyeink mindegyike tápnövénye lehet a parazitának. Magyarországon csaknem 600 ezer, Európában pedig legalább 35 millió hektár tölgyest veszélyeztet. Erős fertőzése esetén már június végére bekövetkezhet az egész állományra kiterjedő lombelszíneződés és lombszáradás, július végére, augusztus elejére pedig már minden érintett állományban látványossá válik – áll a Magyar Mezőgazdaság cikkében.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: JamesDeMers / Pixabay)