Új növényevő dinoszauruszfaj maradványait fedezték fel Japánban

2009. október 5., 23:33

Tokió, 2009. október 5., hétfő (MTI/Kyodo) - Egy eddig ismeretlen növényevő dinoszauruszfaj maradványait fedezték fel Japánban, az Isikava (Ishikawa) prefektúra területén, a fosszíliák a kora-krétakorból származnak, s egy 130 millió éves kőzetrétegből kerültek elő.

A felfedezésről a Journal of Vertebrate Paleontology című szaklap legutóbbi számában számoltak be.
Ez a negyedik dinoszauruszfaj, amelyek maradványait Japánban fedezték fel, egyébként a legkorábbi, amely a szigetországban előkerült. A paleontológusok reményei szerint a fosszíliák segítségével többet tudhatnak meg a növényevő dinoszauruszok evolúciójáról.
A dinoszauruszok testhossza 130 centiméter körül lehetett, viszont egészen apró, mindössze 10 centiméter hosszúságú fejjel rendelkeztek. A kutatók feltételezése szerint a madármedencéjűek (ornithischia) rendjének új képviselőjét találták meg, amelyek rövid elülső végtagokkal rendelkeztek, s hátsó lábaikon közlekedtek.
A dinoszaurusz a "keresztségben" az Albalophosaurus yamaguchiorum nevet kapta két helyi lakos, a véletlen folytán azonos, Jamagucsi (Yamaguchi) vezetéknevű férfi tiszteletére, akik komoly érdemeket szereztek a térségben rejtőző őskövületek felkutatásában.
Az Albalophosaurus yamaguchiorum koponyájának 11 darabkája még 1998-ban kerültek elő. A fosszíliákat a Tokiói Egyetem paleontológusai tanulmányozták, akik az állkapocs alakja és a fogak rágófelülete alapján arra a következtetésre jutottak, hogy ez a dinoszaurusz szignifikánsan különbözik a már ismert fajoktól.
Az Albalophosaurus yamaguchiorum maradványait a helyi dinoszauruszmúzeumban állították ki, ahol október 25-ig tekinthetők meg.
A madármedencéjű (Ornithischia vagy Predentata) dinoszauruszok csőrös, növényevő állatok voltak. Nevük megtévesztő lehet: az anatómiai hasonlóság ellenére a madarak nem tőlük, hanem a másik nagy dinoszauruszcsoporttól, a hüllőmedencéjűektől származnak. A madármedencéjűek növényevők voltak, és gyakran csordákban éltek.