Tépőzáras nyelvükkel tisztálkodnak a macskák
Alexis Noel, a Georgia Institute of Technology mérnöke hazautazott az ünnepekre, ott lett figyelmes a macskák különleges nyelvére. A szülők kedvence valami kellemes illatot érzett, és megnyalt egy vastag takarót, amihez a nyelve azonnal hozzáragadt – írja a Híradó.hu.
Miután a család kinevette magát, megpróbálták leszedni a macska nyelvéről a takarót.
Alexis Noel hamar rájött, hogy semmire nem megy, ha a nyelvet húzza, ezért inkább nekinyomta a takarónak és mintegy kiakasztotta belőle.
A laborba visszatérve a mérnök és kollégái nagy sebességű videokamerákkal rögzítették a nyelvüket használó macskákat.
A kísérlet kedvéért háromdimenziós nyomtatóval készítettek egy szőnyeget, a macska erről ette fel az eledelét.
A nyelv négyszeresére nagyított modelljét is kinyomtatták, és ezt is vizsgálták.
Azt, hogy a nyelv felületén éles peremű horgok sorakoznak, már régóta tudjuk, de a szőrhöz szinte tépőzárként tapadó nyúlványokat most figyelték meg először ilyen részletesen. „A horgocskák olyanok, mint a kicsinyített macskakarmok” – írta le Alexis Noel.
Ezek a horgok alaphelyzetben a nyelvhez simulnak, de amikor az állat megfeszíti a nyelvét, felágaskodnak és beleakadnak minden gubancba, ahogy végigsiklanak a szőrszálak között. Mikor gubancot érnek, a horgok megcsavarodnak és még inkább belemélyednek. A bontható csomókat pillanatok alatt kisimítják, a nagyon elakadt szálakat, vedlett szőrt viszont kihúzzák. Ezek a nyelvhez tapadnak, és mivel már csak befelé tudnak leakadni a horogról, a macska lenyeli azokat – ezért köpköd időről időre szőrgomolyagokat.
A fogásra érdesnek tűnő nyelv az apró szemcséket is jobban megragadja, ami segíti a macskát a táplálkozásban. Az állat nyála oldja a koszt és az olajat, emellett növeli a szőrszálak súrlódását, hatékonyabbá téve a tisztálkodást.
Alexis Noel szerint a rendszert lemásolva különleges puha robotokat tervezhetnek, amik a legkülönfélébb dolgokat lesznek képesek megfogni. Emellett minden eddiginél hatékonyabb hajkefék is készülhetnek, amik iránt a szépségipar élénken érdeklődik.
A kutatók most más macskafélék, többek közt a nagymacskák nyelvét tanulmányozzák, és azt vizsgálják, hogy a horgocskák az emberi haj kibontására is alkalmasak-e.