Fél perc alatt elkészülhet a stroke diagnózisa

A stroke-betegek egészségügyi ellátását mostantól mesterséges intelligencia is segíti.

2020. augusztus 25., 15:19

Szerző:

Új döntéstámogató szoftvert kezdtek el használni a Semmelweis Egyetemen a CT-, és MRI-vizsgálatok értékeléséhez. Míg egy radiológus 15 perc alatt értékeli ki a felvételeket, az új szoftverrel ez 30 másodpercre rövidül – mondta Gunda Bence, az egyetem neurológiai klinikájának adjunktusa. A szoftver az elemzésnél nagyon komplex képet ad, adatot szolgáltat arról, hol van a károsodás, milyen kiterjedésű, súlyosságú, és hogy milyen érrendszeri következményekkel járhat az elzáródás.

Az eredményeket mobilapplikáción, és webes formában az ellátásban részt vevő összes szakorvos azonnal látja. Gunda azt is elmondta, hogy a stroke kezelése esetén fontos a gyors döntéshozatal, mivel a tünetegyüttes megjelenésétől kezdve mindössze néhány órán át lehetséges az orvosi beavatkozás.

Évente Magyarországon csaknem 40 ezren kapnak stroke-ot, és 13 ezer ember veszti életet vérrög okozta érelzáródás miatt

 

 

Számos akció- és katasztrófafilm tette már központi témává az áramellátás megszűnését. Könnyű belátni, hogy mindennapi életünk szinte minden mozzanata valamilyen módon az áramhoz kapcsolódik. Eszközeink működése, ételeink frissessége, otthonunk melege – ezekhez is áramra van szükség. A villamos energia fizikai tulajdonságai, illetve a villamosenergia-hálózat működése miatt ezért folyamatos felügyeletre van szükség, hogy ne maradjunk áram nélkül.