Rejtélyes sugárzást észleltek

A NASA Spitzer-űrtávcsövével a korai Világegyetemből érkezett halvány sugárzást azonosítottak, de egyelőre nem tudják, hogy mi a forrása.

2012. június 9., 06:24

"Ezek elképesztően fényes objektumok" - mondta Alexander Sasha (NASA Goddard Space Flight Center), a kutatás egyik vezetője a most azonosított objektumokról - írja az

Origo. A csillagászok a Spitzer-űrtávcsővel akadtak a nagy távolság miatt látszólag halvány, ködös és igen távoli sugárforrások nyomára. Gyenge infravörös sugárzásukat először 2005-ben azonosították, de pontos vizsgálatuk a sok előtérobjektum miatt nehéz volt. A sugárforrások valódi arca csak akkor tűnt elő, amikor a kérdéses irányokban mutatkozó összes előtércsillag és -galaxis sugárzását levonták.

Az Univerzum korai időszakából érkező sugárzás kimutatása és azonosítása nehéz feladat, leginkább ahhoz hasonlítható, mint amikor egy messzi tábortüzet, vagy annak a fák leveléről visszavert fényét kell azonosítani - de úgy, hogy közben egy Budapest méretű város éjszakai lámpái között tekintünk a távolba.

Közel 400 órás expozíciós idővel vizsgálták a két legfeltűnőbb ilyen távoli infravörös sugárforrás területét a Spitzer-űrtávcsővel. Az adatok alapján valószínűleg rendkívül távoli sugárforrásokat azonosítottak. Az objektumok távolságát egyelőre csak közelítőleg lehet megbecsülni, ezek szerint sugárzásuk 0,5-1 milliárd évvel indulhatott útjára a Világegyetem keletkezése után. A kérdéses objektumokat már most felvették a jövőben startoló James Webb űrtávcső (a Hubble utódja) első célpontjainak listájára. A szakemberek szerint ugyanis az érdekes és kevéssé értett sugárforrások segítségével jobban megérthetjük, milyen viszonyok uralkodtak a Világegyetem kezdeti, maitól jelentősen eltérő állapotában.