Nézze meg, hogyan születik a pillangó!
Expedíció a pillangók zöld szigetén - Tajvan címmel nyílt kiállítás kedden a Magyar Természettudományi Múzeumban (MTM) Budapesten; a tárlat különlegessége a lepkeház és bábkeltető, ahol nyomon követhetőek a pillangószületés mozzanatai - tudatta az MTI.
Azt az egyedi élővilágot, olyan élőlényeket mutat be a kiállítás, amelyek csak Tajvanon találhatók - hangsúlyozta megnyitó beszédében Stanley Kao, a Tajpeji Képviseleti Iroda vezetője. Kiemelte: idén van Charles Darwin, az evolúcióelmélet megalkotója születésének 200. évfordulója, egyben A fajok eredete című könyve 150. évfordulója.
Szavai szerint Magyarország és Tajvan sok közös értéket képvisel, és a két ország több szempontból is együttműködik, remélhetőleg ez a tárlat tovább erősíti a kapcsolatokat - hangsúlyozta.
Az április 30-ig látogatható kiállítás három részből áll: a lepkeházban 17 tajvani fajjal ismerkedhetnek meg a látogatók, megtekinthetik a különböző színű és formájú bábokat, megfigyelhetik a pillangószületést, de az eseményeket az interneten (www.mttm.hu) is figyelemmel kísérhetik az oda telepített webkamera segítségével. A múzeum kéthetente kap Tajvanról 200 bábot, így a lepkeházban mindig lesznek repdeső pillangók.
A tárlat következő egysége a Magyar Természettudományi Múzeum tajvani expedícióját mutatja be: az MTM munkatársai számos alkalommal szerveztek tudományos gyűjtő utat Tajvanra az elmúlt 15 évben, és 113 gerinctelen és 5 denevérfajt találtak és írtak le. A tárlat bemutatja a gyűjtési anyagot, a többi között a különféle bogarakat, denevérfajokat, hüllőket és poloskákat, emellett fotókon és tárgyakon keresztül is illusztrálja az izgalmas utakat.
Tajvan természeti értékei, tájak, szokások, ünnepek elevenednek meg a harmadik tematikai egységben látható fotográfiákon; a többi között Repcevirág fesztivál, halászkikötő, liliomvirágszedés, sárkányeregetés és templomi ünnepség hozza közelebb az érdeklődőkhöz a kelet-ázsiai ország titkait.