Nemzetközi bíróság ítélte börtönre a műkincsrombolót

A Nemzetközi Büntetőbíróság szeptember végén háborús bűntettek elkövetésében bűnösnek ítélte, és 9 év börtönbüntetésre ítélte Ahmed Al-Faqi Al-Mahdit, aki 2012-ben részt vett az UNESCO Világörökség listáján szereplő 9 mauzóleum és a Sidi Yahya mecset titkos kapujának tudatos lerombolásában Timbuktuban (Mali).

2016. október 10., 10:25

„A Nemzetközi Büntetőbíróság döntése mérföldkőnek számít az emberiség örökségének megóvására tett erőfeszítések mentén, és az elmúlt évszázadokban azokat óvó közösségek számára. Továbbá alátámasztja az UNESCO azon meggyőződését, hogy az örökségnek kiemelkedő szerepe van a helyreállításban és a béketeremtésben.” – nyilatkozta az UNESCO főigazgatója, Irina Bokova.

unesc A Sidi Yahia mecset titkos kapuja restaurálást követően

A történelmi jelentőségű döntés, amelyhez hasonló a Nemzetközi Büntetőbíróság fennállása óta még nem született, egy határozott lépés abba az irányba, hogy végre a műemlékrombolást se lehessen büntetlenül megúszni. Korábbi nemzetközi bírósági döntésekre erősít rá azáltal, hogy kimondottan a kulturális örökség rombolására fókuszál.

Ez az ügy ismét rávilágít arra, hogy az örökségvédelem biztonsági kérdés lett, amelyet nem lehet az emberi életek védelmétől elkülönülten kezelni. A kultúrát érő tudatos támadások háborús eszközzé váltak egy olyan globális, a kultúra eltörlésére irányuló stratégiában, amely nem csupán az emberek életének, hanem az identitásukat jelképező műemlékek, az emberi tudás és szabad gondolkodás építményeinek megsemmisítésére is törekszik.

Cs. K.