Nem tépték meg, csak ruhát cserél

A télbe forduló időszakban a kinti madarak már átestek a vedlésen, hiszen ez számukra létfontosságú és életbevágó. A meleg lakásban, kalitkában tartott szárnyas jószágok többsége viszont mostanában éli át ezt az ismétlődő élettani folyamatot, amely azzal jár, hogy a kalitka környékén a kiszórt magok mellett megszaporodnak a levedlett tollak - a háziasszonyok bosszúságára.

2008. december 5., 22:02

A fiókák fakó, szürkésbarna tollruhája a vedléskor színessé válik. A fiatal madár első évben csak a pehelytollait hullatja el, alapos vedlésére - amely 6-8 hétig tart - csak a következő évben kerül sor. Ilyenkor biztosítsunk teljes nyugalmat az állat számára. Étrendje kiegészítéseként pedig adjunk hetente kétszer főtt tojást.

A felnőtt madarak a vedléskor gyakran úgy néznek ki, mintha megtépték volna őket, ilyenkor még a röpképességüket is elvesztik, kivált, amikor az evezőtollakat váltják. Ebben az időszakban nagyon érzékenyek a huzatra, ezért csak óvatosan szellőztessünk, mert könnyen megfázhatnak.

A vedlés ideje alatt madarunk viselkedése is megváltozik. Kevesebbet mozog, többet alszik napközben is, kedvetlen. Nemsokára azonban már a felnőttkori tollazatban pompázik, amely élénkebb színű, mint a fióka kori volt. Egyes színtáplált kanáriknál, mint például a piros, már a kikelés pillanatában kell a színező anyagot belekeverni a lágyeleségbe, különben a szárny evezőtollai nem lesznek rendesen beszínezve. A színezett kanárit minden vedlés alkalmával újból kell "színtáplálni", ha nem szeretnénk, hogy jóval világosabb színárnyalatú legyen a későbbiekben.

A vedlési folyamat erősen igénybe veszi a madár szervezetét, ilyenkor fokozottabban igénylik a vitaminokat, amelyeket megkaphat természetes forrásból, de különféle vitaminkészítmény formában is. Nagyon fontos, hogy a vedlésben levő madarat ne zavarjuk, kerüljük a stresszhelyzeteket. Kalitkáját a megszokott helyéről ne rakjuk át máshová, mert ilyenkor erre is érzékenyek. Ha ezekre nem ügyelünk, a madarunk vedlése elhúzódhat, és akár egy folyamatos vedlési állapot is kialakulhat, amely soha nem marad el. Ne ijedjünk meg, ha a csodálatosan éneklő madaraink vedlés közben hirtelen elhallgatnak, ez a természetes velejárója a folyamatnak. Két-három hónap elteltével madarunk újból énekelni kezd, először még kicsit rekedtebben, de hamarosan ismét csengő hangján fog szórakoztatni minket. Ebben segít a négermag etetése is, amely jótékony hatású a madár énekhangjának csiszolásakor -- íírja a MTI szakírója.

A kalitkában tartott madaraknak, bármekkora is a kalitka mérete, szükségük van egy kis szabadságra, ezért - ha van rá lehetőség - engedjük kedvencünket a lakásban repkedni. A függönyöket húzzuk be, nehogy már az első szobai kaland szomorúan végződjön, mert ha a madár egyenesen az ablaküvegnek repül, az ütközéstől akár el is pusztulhat.

Ha a szárnytollakat a madár teljesen elveszti, vagy mi magunk húzzuk ki, akkor az nagyon hamar újra kinő, hiszen evezőtollak nélkül a madár nem képes repülni, és a természetben nagyon könnyen a ragadozók áldozatává válna. Ha viszont a tollakat nem húzzuk ki, csak ollóval a felére kurtítjuk, akkor a szervezet nem veszi észre a hiányt, és a következő esedékes vedlésig a tollak nem fognak újra nőni. Ezt kihasználva, ha madarainkat először engedjük ki, és félünk attól, hogy teljes erőből menekülni próbálnak, akkor kurtítsuk meg módjával az evezőtollakat, - csak annyira, hogy a madár még épp hogy tudjon repülni.

Ha mindezeket betartjuk, akkor madaraink különösebb gond nélkül átesnek a vedlésen, és hamarosan újból teljes színben és tollazatban fognak pompázni.