Nem elegendő az IP-cím a jogsértők azonosításához

Egy amerikai bírósági ítélet szerint a számítógépes IP-cím önmagában kevés ahhoz, hogy egy online szerzői jogi jogsértéssel gyanúsított személy azonosítható legyen. A bíró szerint a vezeték nélküli hálózatok jelentős aránya mellett nem lehet egyértelműen azt állítani, hogy az IP-címhez tartozó előfizető követte el a jogsértést.

2012. május 10., 16:17

Az online elkövetett szerzői jogi jogsértések elleni fellépés során rendszeres gyakorlat, hogy a jogsértéssel gyanúsított internetezőket IP-címük alapján kívánják azonosítani. A kalózkodás visszaszorítására tett ilyen irányú erőfeszítéseiket azonban némileg visszavetheti az a május eleji New York állambeli bírósági ítélet, amely kimondja, hogy az IP-cím nem elegendő adat ahhoz, hogy a jogsértőket minden kétséget kizáróan azonosítani lehessen.

Gary R. Brown bíró határozata szerint az IP-cím segítségével az illegális letöltés helyszíne behatárolható, az viszont már nem, hogy ki követte el a jogsértést. A bíró indokolása szerint az amerikai háztartások többségében ma már vezeték nélküli hálózatot tartanak fenn, ahol több számítógép, illetve eszköz is csatlakozik a rendszerre. Az IP-cím alapján az internetszolgáltatók meg tudják mondani, hogy ki az előfizető, de azt már nem, hogy az illegális letöltést az előfizető, annak valamely családtagja, vendége, alkalmazottja, nem biztonságos hálózat esetén akár a szomszédja hajtotta-e végre. Brown bíró ennek alapján elutasító döntést hozott az ügyben, érvelése szerint a jogsértéssel érintett eszközhöz kapcsolódó személy beazonosítása ugyanis nem azonos a valódi jogsértő beazonosításával. Kérdéses, hogy ennek a bírósági határozatnak lesz-e kihatása a további ügyekre, például mi lesz a sorsa A bombák földjén című Oscar-díjas filmet gyártó Voltage Pictures április végén benyújtott keresetének, amelyben mintegy 2500 BitTorrent felhasználó előfizetői adatainak a kiadását kéri a bíróságtól az IP-címek alapján –

olvashatóa Hamisítás Elleni Nemzeti Testület hírlevelében.